ZAGREB

ZSE: Crobexi na putu tjednih gubitaka

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Nakon dva dana pada, na Zagrebačkoj burzi u petak analitičari očekuju stagnaciju Crobexa, koji su na tjednoj razini na putu umjerenih gubitaka.

Svi analitičari koji su sudjelovai u anketi Hine očekuju danas stagnaciju Crobexa.

Crobex indeks pao je u četvrtak  0,49 posto, na 1.859 bodova, a Crobex10 za 0,27 posto, na 1.109 bodova. 

I na tjednoj razini indeksi su na gubitku, pri čemu Crobex za 0,2 posto, a Crobex10 za 0,78 posto.

Sektorski su indeksi imali različite izvedbe, pri čemu je najveći pad jučer bilježio indeks industrijskog sektora, za 1,90 posto, dok je u najvećem plusu bio idneks građevinskog sektora, za 5,37 posto. 

Redovni promet dionicama iznosio je 10,06 milijuna kuna, što je za oko pola milijuna kuna manje nego dan ranije. 

Najlikvidnija je bila dionica Podravke s prometom od gotovo 2,1 milijun kuna. Cijena joj je porasla za 0,24 posto, na 426 kuna. 

Dionicom Atlantic grupe ostvaren je promet od 1,5 milijuna kuna, a cijena joj je stagnirala na 1.210 kuna. 

Milijunski promet, 1,4 milijuna kuna, imala je još samo dionica HT-a, kojoj je cijena u plusu od 0,58 posto, na 174 kune. 

Uz dionice Podravke i Atlantica, nešto se više trgovalo još jednom prehrambenom dionicom - Kraša, za 937,56 tisuća kuna. Dionici Kraša zadnja je cijena ostala na 720 kuna. 

Među likvidnijima  veće cjenovne minuse bilježile su dionice Đure Đakovića, za 7,22 posto, Končar EI-ja, za 4,2 posto te Saponije, za 3,5 posto. Nasuprot tomu, veće su poraste cijene ostvarile dionice Adriatic osiguranja, za 5,56 posto i Tankerske Next Generation, za 7,45 posto. 

U međuvremenu, na svjetskim burzama najvažniji dionički indeksi tonu pod pritiskom straha investitora od produljenog gospodarskog usporavanja uslijed produbljivanja poremećaja u poslovanju diljem svijeta zbog širenja epidemije koronavirusa.

Azijski burzovni indeksi jutros su bili u minusu za više od 2 posto, a i američki terminski indeksi upućuju na daljnje korekcije, nakon što su jučer potonuli za više od 3 posto.

Širenje koronavirusa toliko je ubrzalo u većem dijelu Europe, Britaniji i Sjevernoj Americi da investitori koji su zanemarili tu epidemiju ili su mislili da će ona biti uglavnom ograničena na Aziju sada uzimaju u obzir taj rizik pri procjeni svojih ulagačkih portfelja, a to uvijek znači veću volatilnost na globalnim financijskim tržištima.

Dužnosnici i kompanije u Britaniji, Francuskoj, Italiji i SAD-u pokušavaju se nositi sa širenjem epidemije, koja je već uzela danak izazvavši propast nekih kompanija, evakuacije poslovnih ureda i paničnu kupnju namirnica. Dosad je koronavirus odnio više od 3.000 života.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter