ZAGREB

ZSE: Crobexi i danas porasli za više od jedan posto; na tjednoj razini za 3,8 posto

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Crobex indeksi Zagrebačke burze i u petak su porasli, četvrti dan zaredom, pri čemu treći dan za više od jedan posto pa na tjednoj razini bilježe snažan rast za više od 3,8 posto. 

Crobex indeks je na dnevnoj razini porastao za 1,14 posto, na 1.806,24 boda. Time je na novoj najvišoj razini u deset mjeseci, odnosno od 6. ožujka prošle godine kada je trgovanje bio zaključio na 1.819 bodova.

Crobex10 je s rastom za 1,06 posto na 1.129,21 bod, što je njegova najviša razina još od kraja veljače prošle godine. 

Glavni su dionički indeksi rasli tijekom cijelog ovog tjedna pa su u odnosu na kraj prošlog tjedna u plusu većem od 3,8 posto - Crobex za 3,85 posto, a Crobex10 za 3,81 posto. 

Redovni promet dionicama iznosio je 10,3 milijuna kuna, što je za oko 1,1 milijun kuna više nego jučer.

Na Burzi se danas trgovalo s ukupo 46 dionica, pri čemu je cijena njih 28 porasla, osam pala, a cijena 10 dionica se nije mijenjala.

Pet je dionica imalo milijunske promete, pri čemu najveći, 2,2 milijuna kuna, povlaštena dionica Adris grupe. Cijena te dionice je porasla za 2,93 posto, na 422 kune. 

Dionice Končar Elektroindustrije imale su promet od 1,9 milijuna kuna, a cijena im je u plusu od 2,46 posto, na 625 kuna. 

Dionica Valamar Riviere protrgovano je za 1,8 milijuna kuna, uz rast cijene za 1,29 posto, na 31,40 kuna. 

Za 0,82 posto, na 494 kune, porasla je cijena dionicama Podravke, koje su imale promet od 1,4 milijuna kuna. 

Milijunski promet, 1,1 milijun kuna, imala je još i dionica Slavonskog zatvorenog alternativnog investicijskog fonda (SZAIF), kojoj je cijena u plusu od 3,67 posto, na 22,60 kuna. 

Dionicama Ericssona Nikole Tesle ostvaren je promet od 732,6 tisuća kuna, a cijena im stagnira na 1.520 kuna.

S prometom od 556,5 tisuća kuna slijedi dionica Dalekovoda, koja je jedina među deset najtrgovanijih s padom cijene, i to za 1,29 posto, na 6,12 kuna. 

Među likvidnijim dionicama pala je i cijena dionicama Ingre, i to za 3,74 posto, na 9 kuna.

To je utjecalo i na pad indeksa građevinskog sektora, i to za 0,96 posto, dok su svi ostali sektorski indeksi u plusu, od čega u najvećem Crobexturist, za 1,72 posto.

Najveća je likvidnija dobitnica dionica Brodogradilišta Viktor Lenac, sa skokom cijene za 8,49 posto, na 11,50 kuna, uz promet od 544,2 tisuće kuna. 

Veće su cjenovne pluseve upisale i trgovanije dionice brodarskog sektora pa je tako dionicama Atlantske plovidbe cijena porasla za 8,25 posto, na 170,50 kuna, a Tankerske Next Generation za 6,73 posto, na 47,60 kuna. 

Ipak, najveća je dobitnica dionica riječkog PIK-a sa skokom cijene za 40,20 posto, na 64,50 kuna, dok je najveća gubitnica dionica Kutjeva s minusom od 18,92 posto, na 30 kuna. Dionice PIK-a imale su promet od 5,8 tisuća kuna, a Kutjeva 33,5 tisuća kuna.  

Posljednjih dana Crobex indeksi prate rast svjetskih burzi na kojima vlada dobro raspoloženje jer se ulagači nadaju novim poticajnim mjerama i normalizaciji gospodarskih aktivnosti, nakon što bude provedeno cijepljenje protiv covida-19, pa su loše vijesti o koronavirusu u drugom planu.

STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je oko 17 sati u plusu od 0,55 posto. 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter