(Hina/EPA)
Valamar grupa je u prvih devet mjeseci ove godine ostvarila 2,3 milijarde kuna poslovnih prihoda te operativnu dobit od 944 milijuna kuna, što je za gotovo 51 odnosno 16 posto više nego u isto vrijeme lani, ali i više nego u istom razdoblju 2019., ističu u ponedjeljak iz Valamara u konsolidiranom financijskom izvješću.
Po podacima iz izvješća, u prvih devet mjeseci ukupni prihodi Valamar grupe su iznosili 2,37 milijardi kuna, što je rast za 51,3 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, dok su ukupni rashodi rasli za 55,3 posto, na 1,79 milijardi kuna.
"Prema izvještaju o poslovanju u prvih devet mjeseci 2022. Valamar Riviera je ostvarila rezultate koji potvrđuju oporavak poslovanja nakon dvije godine pandemijske krize, ali i ukazuju na značajan utjecaj nove krize na troškove poslovanja", ističu iz Valamara u priopćenju.
Pritom navode da je ostvareno 2,32 milijarde kuna poslovnih prihoda, što je porast za 14 posto u odnosu na 2019. godinu "prvenstveno kao rezultat povećanja prosječnih cijena od 19,5 posto".
U odnosu na prošlu godinu prosječne su cijene bile više za 11,1 posto.
Operativna dobit (EBITDA) u prvih devet mjeseci dosegla je 943,8 milijuna kuna odnosno ostvaren je rast od 7,7 posto u odnosu na isto razdoblje 2019. godine.
"Najveći rast ostvarili su premium hoteli i kampovi čime su potvrdili opravdanost dosadašnjih ulaganja Valamara u turizam visoke dodane vrijednosti. Sjeverne destinacije bilježe veću potražnju i brži oporavak od južne Hrvatske, iako su i hoteli u Dubrovniku u glavnoj sezoni dosegli razinu prometa iz 2019. godine", navodi se u priopćenju.
Po podacima iz izvješća, ukupni poslovni rashodi iznosili su 1,74 milijarde kuna te su u odnosu na isto lanjsko razdoblje viši za 57,7 posto.
U priopćenju iz Valamara izdvajaju kako su operativni troškovi u prvih devet mjeseci 2022. porasli za 19 posto u odnosu na 2019. s obzirom na značajno povećanje troškova energenata i rast ostalih troškova poslovanja pod utjecajem inflacije.
Pritom iznose da su im troškovi električne energije porasli za 89 milijuna kuna, a ostali troškovi za ukupno 126 milijuna kuna u odnosu na 2019., u čemu najveći utjecaj ima trostruko povećanje cijene električne energije, na 230 eura po megavatsatu (MWh) "zbog čega je skraćen rad smještajnih objekata u posezoni".
U devet mjeseci u njihovim smještajnim objektima ostvareno je 6,1 milijun noćenja ili 33 posto više nego u istom razdoblju 2021. godine, a 1,7 posto manje nego 2019. godine.
I treće je tromjesečje, koje je i najvažnije za turizam, Valamaru donijelo dobre poslovne rezultate, pa su tako u odnosu na isto tromjesečje 2019. premium hoteli zabilježili rast prihoda od 20 posto, a premium kampovi od čak 49 posto.
Iz Valamara u izvješću navode i da su ove godine zaposlili 7700 djelatnika, te da su u povećanje plaća i programe nagrađivanja uložili 15 milijuna eura.