POREČ

Valama Rivijera u prvom polugodištu s operativnom dobiti od 19,6 milijuna kuna

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Valama Rivijera u prvoj polovini godine ostvarila je dvostruko veće ukupne prihode nego u istom razdoblju lani, od 291 milijun kuna te  operativnu dobit od 19,6 milijuna kuna nakon lanjskog butika od 107 milijuna kuna.

Kako se navodi u priopćenju te najveće turističke kompanije u Hrvatskoj, ostvarena operativna dobit od gotovo 20 milijuna kuna je 67 milijuna kuna manja nego u predkriznoj 2019. godini. 

 Unatoč i dalje izraženom utjecaju pandemije Covid-19, značajno poboljšanje operativne dobiti u odnosu na 2020. godinu ostvareno je općom racionalizacijom poslovanja i poduzetim internim mjerama štednje, kao i nastavkom primjene uvođenjem „Pauza, Restart“ programa usvojenog u travnju 2020. godine te daljnjim korištenjem mjera potpore Vlade za očuvanje radnih mjesta, navode iz te kompanije. 

Rast prihoda, pak, rezultat je popuštanja restrikcija za putovanja, visoke potražnje s ključnih tržišta, dobre pripreme sezone, otvaranja većine objekata u lipnju  te značajnih ulaganja u portfelj u prethodnim godinama, dodaju.

U prvih šest ovogodišnjih mjeseci kompanija je ostvarila 851.183 noćenja ili 134 posto više u odnosu na isto lanjsko razdoblje.

Kako navode, nakon što je zbog snažnog utjecaja pandemije u prvom tromjesečju zabilježen pad broja noćenja u odnosu na lani, u drugom tromjesečju trend je preokrenut te je ostvaren značajan rast u broju noćenja, iako su i dalje bile na snazi mjere vezane uz suzbijanje pandemije u Europi. 

"To je prvenstveno posljedica velike želje turista za putovanjem nakon dugog perioda ograničenja te ipak nešto manje restriktivne politike prelazaka državnih granica i s time povezanih karantena", kaže se u financijskom izvješću.

Samo u srpnju u Valamaru su ostvarili oko 90 posto prihoda pansiona realiziranih u istom mjesecu 2019. godine, što zajedno s polugodišnjim rezultatima ukazuje na započet oporavak u turizmu. Pritom su Istra i sjeverne jadranske destinacije  u srpnju ostvarile rezultat sličan onome iz 2019. godine, dok Dubrovnik i južne destinacije i dalje zaostaju.

Navode i da se trend rezervacija za kolovoz poboljšava u južnim destinacijama, a na sjeveru gotovo doseže 2019. godinu. Ipak, ističu da je razina neizvjesnosti za poslovne rezultate 2021. i dalje visoka zbog nesigurnosti oko daljnjeg razvoja pandemije u Europi i generalno niske procijepljenosti u Hrvatskoj.

"Očekujemo da će turistički sektor  i dalje biti pod utjecajem krize  u nastavku 2021. godine, dok se povratak  redovnom poslovanju očekuje u 2022. i 2023. godini", ističe se u priopćenju.

Iz Valamara navode i da su u 2021. uspješno dovršili nekoliko većih investicija, uključujući završetak obnove i dogradnje Valamar Parentino Hotela u Poreču, Valamar Meteor Hotel u Makarskoj te otvorenje prvog  hotela pod novim lifestyle brendom, pod nazivom Hvar [Placeshotel] by Valamar u Starom Gradu na otoku Hvaru , dok je Istra Premium Camping Resort by Valamar u Funtani kraj Poreča dodatno oplemenjen novim sadržajima za luksuzno kampiranje. 

U priopćenju se kaže i da je Valamar u dogovoru sa sindikatima za ovu sezonu dogovorio novčane nagrade do 3.500 kuna neto za stalne i sezonske djelatnike ovisno o mjesecima rada, od čega je 1.300 kuna  već isplaćeno kao nagrada za uspješno otvaranje sezone u otežanim uvjetima.

U dogovoru sa socijalnim partnerima, Valamar će za mjesec srpanj isplatiti dodatnu nagradu od 1.200 kuna, a dogovorena je i posebna nagrada u rujnu za sve sezonske djelatnike koji su zaposleni nakon 1. lipnja u iznosu od daljnjih 1.000 kuna. Djelatnici koji se ističu svojim radom i rezultatima u Valamaru mogu biti  dodatno nagrađeni u iznosu do 1.000 kuna mjesečno.  Kao i svake godine, Valamar jamstvo garantira minimalnih 5.000 kn neto primanja za sve djelatnike koji odrade puni kalendarski mjesec, navode iz te kompanije. 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter