(Hina/EPA)
Tečaj eura u utorak je ojačao na međunarodnim tržištima, poduprt francusko-njemačkim prijedlogom o fondu za oporavak iz kojeg bi se isplaćivala bespovratna pomoć regijama i sektorima u EU najteže pogođenima pandemijom.
Tečaj eura u takvim je okolnostima ojačao na 1,0926 dolara. U ranijem trgovanju nakratko je poskočio na najvišu razinu u dva tjedna od 1,0945 dolara.
Euro je ojačao i oko 0,2 posto prema švicarskom franku, nakon što je dan ranije nakratko dosegnuo najviše razine u 11 tjedana.
Njemačka i Francuska predložile su da se Europska komisija zaduži za 500 milijardi eura u ime cijele EU. Očekuje se da će EK iznijeti svoj prijedlog u vezi toga fonda prije summita EU-a zakazanog za 27. svibnja.
Njemačka i Francuska se žele zajednički boriti s posljedicama gospodarske krize uzrokovane pandemijom koronavirusa a u tu svrhu je predviđen fond u visini od 500 milijardi eura, priopćili su u ponedjeljak njemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsjednik Emmanuel Macron.
"Francusko-njemački prijedlog predstavlja konkretni korak prema korištenju zajedničkog fiskalnog kapaciteta koji bi omogućio održivu fiskalnu podršku gospodarskom oporavku”, rekao je Lee Hardman, valutni analitičar u banci MUFG.
Zajedničkoj europskoj valuti pomoglo je i slabljenje dolara budući da je izgubio privlačnost u smislu sigurne luke za kapital nakon vijesti o ohrabrujućim rezultatima kliničkih ispitivanja jednog cjepiva za Covid-19. U takvom ozračju porasla je privlačnost ulaganja u rizičniju imovinu.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest najznačajnijih svjetskih valuta, oslabio je u takvim okolnostima 0,1 posto u odnosu na prethodno zatvaranje, skliznuvši na 99,51 bod. U ranijem trgovanju u jednom je trenutku dotaknuo najniže razine u dva tjedna, od 99,37 bodova.
S blagim popuštanjem mjera karantene uvedenih zbog pandemije raste i optimizam investitora da bi se gospodarstva uskoro mogla normalizirati.
Valute osjetljive na kretanja u globalnoj trgovini u takvom su ozračju ojačale prema dolaru. Australski je dolar prema američkom nakratko dosegnuo najviše razine u tri tjedna, dok je novozelandski ojačao 0,7 posto.
Švedska i norveška kruna ojačale su prema dolaru po 0,3 posto, dosegnuvši najviše razine u dva mjeseca.