(Hina/EPA)
Na europskim su burzama u srijedu ujutro cijene dionica blago porasle, nakon jučerašnjeg pada, a trguje se oprezno jer ulagači ne žele riskirati uoči izvješća o inflaciji u SAD-u.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 0,2 posto, nakon jučerašnjeg blagog pada.
Pritom je londonski FTSE indeks ojačao 0,30 posto, na 7.297 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,05 posto, na 16.040 bodova, a pariški CAC 0,10 posto, na 7.048 bodova.
A na azijskim su burzama cijene dionica jutros pale, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u minusu 0,6 posto.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks oslabio 0,6 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Šangaju i Južnoj Koreji skliznule između 0,1 i 1 posto. U Hong Kongu su, pak, porasle.
Azijske ulagače zabrinjava jačanje inflacijskih pritisaka, što bi moglo natjerati najveće središnje banke u svijetu na povećanje kamatnih stopa prije nego što se očekivalo.
Jutros je objavljeno da su potrošačke cijene u Kini u listopadu porasle 1,5 posto ma godišnjoj razini, što je u skladu s očekivanjima.
No, proizvođačke su cijene skočile čak 13,5 posto, više nego što se očekivalo, što otvara pitanje koliko će se to ubuduće preliti na potrošačke cijene.
Ulagače je pokolebao i jučerašnji pad burzovnih indeksa na Wall Streetu s rekordnih razina uoči izvješća o inflaciji u SAD-u, koje će biti objavljeno u srijedu.
Jučer su objavljeni podaci o znatnom rastu proizvođačkih cijena u SAD-u u listopadu zbog rasta cijena sirovina i poremećaja u nabavnim lancima.
Danas će se vidjeti koliko je rast proizvođačkih cijena prebačen na leđa potrošača.
U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da su u listopadu potrošačke cijene porasle za 5,9 posto na godišnjoj razini, najviše od 1990. godine.
Premda američka središnja banka tvrdi da je rast inflacije privremen i da će biti strpljiva po pitanju povećanja kamata, novi podaci o inflaciji mogli bi utjecati na očekivanja u vezi povećanja kamatnih stopa Feda.