LONDON

SVJETSKA TRŽIŠTA: Europski ulagači oprezni na početku tjedna

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Na europskim se burzama u ponedjeljak ujutro trguje oprezno jer nema novih vijesti koje bi potaknule tržišta, nakon što je STOXX 600 indeks porastao šest tjedana zaredom i dosegnuo rekordne razine.

STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati gotovo nepromijenjen u odnosu na kraj prošloga tjedna, kada je dosegnuo novu najvišu razinu u povijesti.

Jutros je londonski FTSE indeks oslabio 0,03 posto, na 7.345 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,06 posto, na 16.083 boda. Pariški CAC ojačao je, pak, 0,16 posto, na 7.102 boda.

A na azijskim su burzama cijene dionica jutros porasle, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u plusu 0,25 posto.

Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 0,5 posto, dok su cijene dionica u Hong Kongu, Australiji i Južnoj Koreji porasle između 0,3 i 1 posto. U Šangaju su, pak, blago pale.

Nikkei indeks ojačao je jer se ulagači nadaju novim poticajnim mjerama, nakon što je objavljeno da je japanski bruto domaći proizvod (BDP) u trećem tromjesečju pao za 3 posto na godišnjoj razini, znatno više nego što su analitičari očekivali.

I na većini ostalih azijskih burzi cijene su dionica porasle, a ulagače su ohrabrili dobri pokazatelji iz Kine, koji su ublažili strahovanja od oštrog usporavanja oporavka drugog po veličini svjetskog gospodarstva.

U listopadu je, naime, promet u trgovini na malo porastao 4,9 posto u odnosu na isti lanjski mjesec, više nego što se očekivalo, što ukazuje na snažnu domaću potražnju.

I podaci o rastu kineske industrijske proizvodnje bolji su nego što se očekivalo.

Međutim, na kineskim su burzama cijene dionica jutros blago pale, ponajviše zbog pritiska na nekretninski sektor.

Posljednjih je tjedana taj sektor pod pritiskom zbog golemih dugova kompanija u tom sektoru i usporavanje prodaje, a jutros je objavljeno da su cijene novih stanova u Kini u listopadu pale 0,2 posto u odnosu na prethodni mjesec, što je njihov najveći pad od veljače 2015. godine.

Ipak, kineska tržišta nisu znatnije pala jer ulagači vjeruju da će tamošnja središnja banka dodatno olabaviti monetarnu politiku, ako se oporavak gospodarstva od koronakrize uspori.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter