(Hina/EPA)
Na europskim su burzama u ponedjeljak ujutro cijene dionica porasle, nakon prošlotjednog pada, jer se ulagači nadaju dodatnim poticajnim mjerama u američkom gospodarstvu i cjepivu protiv koronavirusa do kraja godine.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 0,8 posto, nakon prošlotjednog pada.
Jutros je londonski FTSE indeks ojačao 0,60 posto, na 5.956 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,85 posto, na 13.019 bodova, a pariški CAC 1,10 posto, na 4.990 bodova.
Ulagače je ohrabrila poruka američke kompanije Pfizer u petak da bi do kraja godine moglo biti spremno cjepivo protiv koronavirusa u SAD-u.
Uz to, podršku tržištima pružila je poruka Nancy Pelosi, predsjednice Zastupničkog doma američkog Kongresa, da bi dogovor s Bijelom kućom o cjelovitom paketu pomoći gospodarstvu u borbi protiv koronakrize mogao biti postignut do predsjedničkih izbora početkom studenoga.
Zahvaljujući tome, terminski S&P 500 indeks porastao je jutros 0,6 posto, pa se može očekivati rast cijena dionica na Wall Streetu.
No, loše na tržišta utječu vijesti o daljnjem rastu broja oboljelih od koronavirusa u Europi.
Mnoge europske zemlje posljednjih dana bilježe rekordni rast broja novooboljelih, pa se ponovno uvode restriktivne mjere usmjerene na suzbijanje virusa, što će usporiti oporavak gospodarstava od koronakrize.
I na azijskim su burzama cijene dionica jutros porasle, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u plusu 0,5 posto.
Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks porastao 1,1 posto, na 23.671 bod.
Jutros je objavljeno da je bruto domaći proizvod (BDP) Kine u trećem tromjesečju porastao 4,9 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, dok su analitičari u prosjeku očekivali rast od 5,2 posto.
S druge strane, podaci za rujan o industrijskoj proizvodnji i potrošnji u maloprodaji nešto su bolji od očekivanja.
„Rast gospodarstva u trećem tromjesečju bio je manje snažan nego što se očekivalo. No, podaci za rujan ukazuju na novi zamah, pa su izgledi rasta gospodarstva u četvrtom tromjesečju vrlo dobri”, kaže Frances Cheung, analitičarka u Westpacu.