(Hina/EPA)
Na europskim su burzama u četvrtak ujutro cijene dionica porasle, drugi dan zaredom, dok ulagači prate kvartalne poslovne rezultate kompanija, a podršku tržištima pružaju i očekivane poruke američkog Feda.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 0,3 posto, ojačavši drugi dan zaredom.
Pritom je londonski FTSE indeks ojačao 0,45 posto, na 7.049 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,05 posto, na 15.570 bodova, a pariški CAC 0,70 posto, na 6.659 bodova.
Rast tih indeksa ponajviše se zahvaljuje boljim nego što se očekivalo kvartalnim poslovnim rezultatima niza europskih kompanija i banaka, među ostalim, finske Nokie, Credit Suissea i naftinih divova Royal Dutch Shella te Totala.
Podršku tržištima pružaju i očekivane poruke iz američke središnje banke.
Jučer su čelnici Feda nakon dvodnevne sjednice poručili da nastavljaju voditi poticajnu monetarnu politiku i da se oporavak gospodarstva nastavlja.
Na konferenciji za medije predsjednik Feda Powell poručio je, pak, da bi se situacija na tržištu rada trebala dodatno poboljšati prije nego što središnja banka počne ukidati poticajne mjere, koje je uvela na početku prošle godine kako bi suzbila koronakrizu.
„Najpozitivnija vijest za tržište je da Fed nije ni blizu povećanju kamata”, kaže Alan Lancz, predsjednik u tvrtki Alan B. Lancz & Associates.
Ulagači su se, naime, plašili da bi Fed mogao signalizirati da će zbog jačanja inflacije početi ukidati poticaje prije nego što se očekuje.
No, središnja banka ponovila je da je rast inflacije posljedica privremenih faktora.
I na azijskim su burzama cijene dionica porasle, prvi put nakon tri dana pada, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u plusu 1,9 posto i odmaknuo se od najnižih razina u sedam mjeseci.
Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks ojačao 0,7 posto, na 27.782 boda.
Situacija na kineskim tržištima, koja su posljednjih dana pod pritiskom strahovanja ulagača od zaoštravanja regulacije u tehnološkom i nekim drugim sektorima, postupno se smiruje, pa su kineski burzovni indeksi jutros najveći dobitnici.
No, i dalje su na velikim gubicima od početka tjedna, premda kineske vlasti pokušavaju smiriti tržišta.
„Poruke su da profit nije postala ružna riječ u kineskom sustavu 'socijalizma s kineskim karakterom', ali samo u nekim sektorima. Hoće li poruke vlasti smiriti tržišta, ostaje da se vidi”, kaže Ray Attrill, direktor u NAB-u.