(Hina/EPA)
Na europskim su burzama u srijedu ujutro cijene dionica porasle jer se ulagači nadaju daljnjim poticajnim mjerama, s obzirom na usporavanje oporavka azijskih gospodarstava od koronakrize.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 0,7 posto, nakon što je u kolovozu zabilježio rast sedmi mjesec zaredom.
Pritom je londonski FTSE indeks ojačao 0,05 posto, na 7.158 bodova, a frankfurtski DAX 0,40 posto, na 15.952 boda. Pariški CAC oslabio je, pak, 0,05 posto, na 6.685 bodova.
Najviše su jutros porasle, više od 1 posto, cijene dionica u turističkom, tehnološkom i sektoru osiguranja.
U fokusu ulagača bit će danas izvješća o nezaposlenosti i proizvodnoj aktivnosti u eurozoni.
I na azijskim su burzama cijene dionica jutros porasle, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u plusu 0,3 posto.
Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks ojačao 1,3 posto, na 28.451 bod.
Na samom početku današnjeg trgovanja MSCI indeks bio je u minusu i do 0,4 posto, no kasnije je nadoknadio gubitke.
Ulagači su oprezni jer je izvješće tvrtke Markit potvrdilo da je u kolovozu u Kini zabilježeno usporavanje proizvodne aktivnosti.
To je jučer pokazalo službeno izvješće kineskih vlasti, a podaci Markita pokazali su čak da je indeks aktivnosti zaronio ispod 50 bodova, što znači da su aktivnosti pale.
To znači da se oporavak drugog po veličini svjetskog gospodarstva od koronakrize usporava.
No, na kineskim su tržištima cijene dionica porasle jer se ulagači nadaju da će vlasti uvesti nove fiskalne i monetarne poticaje kako bi podržale oporavak gospodarstva od koronakrize.
„Podaci pokazuju da je u trećem tromjesečju oporavak usporen, pa mislim da su vlasti otvorene po pitanju uvođenja novih monetarnih i fiskalnih poticaja kako bi se spriječilo usporavanje oporavka u ostatku godine”, kaže Mansoor Mohi-uddin, ekonomist u Bank of Singapore.
Cijene dionica porasle su jutros i u Japanu, nakon podataka koji su pokazali da su kapitalne investicije tamošnjih kompanija u drugom tromjesečju porasle prvi put od početka pandemije.
No, u Australiji je burzovni indeks pao, unatoč izvješću o rastu tamošnjeg bruto domaćeg proizvoda (BDP) u drugom kvartalu za 0,7 posto.
„To je zapravo već stara vijest. Veće je pitanje koliki će biti pad BDP-a u trećem tromjesečju, s obzirom na nove epidemiološke mjere”, pišu analitičari ANZ-a u osvrtu na situaciju na tržištima.