(Hina/EPA)
Na europskim su burzama u ponedjeljak ujutro cijene dionica oštro pale, skliznuvši s rekordnih razina, jer se ulagači plaše posljedica širenja koronavirusa u i izvan Kine na gospodarstva.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je oko 9,30 sati u minusu 1,5 posto, skliznuvši s rekordne razine dosegnute u petak.
Jutros je londonski FTSE indeks oslabio 1,40 posto, na 7.478 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 1,45 posto, na 13.383 boda, a pariški CAC 1,60 posto, na 5.926 bodova.
Američki terminski S&P 500 indeks također je u minusu, oko 1 posto, što je posljedica širenja koronavirusa, bolesti nalik upali pluća, od koje je dosad u Kini umrlo više od 80 ljudi, dok ih je više od 2.750 zaraženo u svijetu, ponajviše u Kini.
Virus je prvi put otkriven u gradu Wuhanu u središtu zemlje krajem prošle godine, a od tada se proširio na više kineskih gradova, uključujući Peking i Šangaj, a sve je više slučajeva i izvan Kine - u SAD-u, Tajlandu, Južnoj Koreji, Japanu, Tajvanu, Francuskoj, Kanadi...
Ulagači se plaše negativnih posljedica po gospodarstvo Kine, s obzirom da je počela kineska Nova godina kada milijuni ljudi obično putuju.
No, ovoga puta vlasti niza kineskih gradova otkazale su proslavu Nove godine i druge masovne događaje, a mjere provedene u Kini obuhvaćaju i karantenu nad Wuhanom i još nekoliko velikih gradova u regiji kako bi se suzbilo širenje virusa.
Očekuje se pad potrošnje u Kini, pad prihoda u turističkom sektoru, kao i u zrakoplovnom.
"Sve što vidimo su vijesti o koronavirusu, što navodi investitore na povlačenje s tržišta", kaže Takeo Kamai, direktor u tvrtki CLSA.
I na azijskim su burzama cijene dionica jutros pale, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u minusu 0,4 posto.
Obujam trgovanja je vrlo skroman jer se na mnogim burzama zbog kineske Nove godine ne radi.
Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks potonuo 2 posto, na 23.343 boda.