LONDON

SVJETSKA TRŽIŠTA: Europske burze pale, nakon jučerašnjeg rasta

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Na europskim su burzama u četvrtak ujutro cijene dionica osjetno pale, izgubivši dio jučerašnjih dobitaka, dok ulagači prate vijesti o omikronu i špekulacije o monetarnoj politici američkog Feda.

STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u minusu 0,9 posto, nakon jučerašnjeg rasta za više od 1 posto.

Pritom je londonski FTSE indeks oslabio 1,03 posto, na 7.095 bodova, dok je frankfurtski DAX pao 1,35 posto, na 15.262 boda, a pariški CAC 0,98 posto, na 6.814 bodova.

Tako vodeći europski indeksi prate jučerašnji oštri pad cijena dionica na Wall Streetu, drugi dan zaredom, što je posljedica upozorenja predsjednika Feda u vezi inflacije, ali i vijesti o prvom slučaju zaraze omikromom u SAD-u.

A na azijskim su burzama cijene dionica jutros porasle, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u plusu 0,35 posto, no i dalje se kreće nedaleko najniže razine u godinu dana.

Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks oslabio 0,6 posto, dok su cijene dionica u Australiji skliznule oko 0,1 posto. U Šangaju, Hong Kongu i Južnoj Koreji porasle su, pak, između 0,2 i 1,2 posto.

Na burzama vlada oprez dok ulagači prate vijesti o omikronu, koji je u Južnoafričkoj Republici postao dominantna varijanta koronavirusa manje od četiri tjedna nakon što se pojavio.

Ovoga tjedna prve slučajeve zabilježile su mnoge azijske i europske zemlje, a jučer je prvi slučaj omikrona potvrđen i u SAD-u.

Zbog toga su u srijedu na Wall Streetu svi vodeći burzovni indeksi potonuli više od 1 posto, drugi dan zaredom.

Premda liječnici iz Južnoafričke Republike tvrde da zaraženi nemaju teže simptome nego od ostalih varijanti virusa, mnoge zemlje zaoštravaju granične kontrole.

Omikron varijanta virusa mogla bi biti zaraznija od prethodnih i otporna na sadašnja cjepiva, pa se ulagači plaše ponovnog zatvaranja gospodarstava, što bi usporilo oporavak od koronakrize.

„Sve što trenutno možemo raditi je praćenje vijesti o omikronu i čekati odgovore na niz pitanja o toj novoj varijanti virusa. Plašim se da će proći tjedni do jasnih odgovora”, kaže Kyle Rodda, analitičar u brokerskoj kući IG markets.

Ulagače zabrinjavaju i signali iz američke središnje banke da bi mogla ubrzati proces ukidanja programa kupnje obveznica, a potom i povećati ključne kamatne stope prije nego što se očekivalo.

„Ovo s omikronom je prvi put nakon dugo vremena da tržište nije loše vijesti iskoristilo kao još jednu izliku za rast cijena dionica. Dosad je nakon loših vijesti uvijek očekivalo povećanje likvidnosti od strane Feda, a sada to nije slučaj”, kaže Kyle Rodda.

Naprotiv, jučer je predsjednik Feda Jerome Powell u drugom danu izvještavanja Kongresa o gospodarskoj situaciji kazao da Fed mora biti spreman reagirati u slučaju da inflacija ne splasne u drugoj polovici iduće godine.

Dan ranije Powell je poručio da visoku inflaciju više ne smatra privremenom i da će Fed zbog toga ponovno razmotriti planove smanjenja programa otkupa obveznica na idućoj sjednici za dva tjedna.

„Sada očekujemo da će Fed završiti program kupnje imovine u travnju 2022., a ključne kamate povećati prvi put u lipnju iduće godine”, pišu analitičari CBA u osvrtu na situaciju na tržištima.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama