(Hina/EPA)
Na europskim su burzama u utorak ujutro cijene dionica pale na najnižu razinu u tri tjedna jer zbog širenja koronavirusa u Europi neke zemlje uvode strože epidemiološke mjere, što bi moglo usporiti oporavka gospodarstava od koronakrize.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u minusu 1 posto i skliznuo na najnižu razinu u tri tjedna.
Pritom je londonski FTSE indeks oslabio 0,61 posto, na 7.211 bodova, dok je frankfurtski DAX pao 1,30 posto, na 15.905 bodova, a pariški CAC 1,20 posto, na 7.020 bodova.
Pritom su najviše pale cijene dionica u turističkom sektoru, nakon što je Washington savjetovao svojim građanima da ne putuju u Njemačku i Dansku zbog rasta broja zaraženih covidom-19.
I na većini azijskih burzi cijene su dionica jutros pale, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u minusu 0,5 posto.
Pritom su cijene dionica u Južnoj Koreji i Hong Kongu pale između 0,6 i 1,1 posto, dok su u Šangaju i Australiji porasle između 0,1 i 0,7 posto. U Japanu se zbog praznika ne radi.
Ulagači su suzdržani zbog novog brzog širenja covida-19 u Europi. Austrija je u ponedjeljak postala prva zemlja koja je ponovno u potpunom 'lockdowna' kako bi suzbila novi val zaraze, dok je njemačka kancelarka na odlasku Angela Merkel kazala da Njemačka bilježi dosad najgore brojke po pitanju zaraženih.
Ulagači se plaše da bi i druge europske zemlje mogle pratiti primjer Austrije, što bi moglo zakočiti gospodarski oporavak regije od koronakrize.
Pod najvećim su pritiskom dionice u tehnološkom sektoru, kao i na Wall Streetu dan prije.
Jučer su tijekom trgovanja S&P 500 i Nasdaq dosegnuli nove rekordne razine, no kasnije su pali.
Predsjednik SAD-a Joe Biden imenovao je Jeromea Powella za čelnika Feda, okončavši time nagađanja tko će u iduće četiri godine voditi američku središnju banku.
To je drugi mandat Powella na čelu Feda, što znači da ne bi trebalo doći do naglih promjena u monetarnoj politici, dok se gospodarstvo oporavlja od koronakrize.
„Tržište voli kada se situacija odvija kao što se očekivalo. No, tržište je nervozno. Znamo da i dalje imamo Powella, no to ne rješava pitanje inflacije”, kaže Dennis Dick, trgovac u tvrtki Bright Trading.
U SAD-u je inflacija u listopadu dosegnula najvišu razinu u 30 godina, a već se pet mjeseci kreće iznad 5 posto, znatno iznad ciljane razine američke središnje banke od 2 posto.
Ulagači se plaše da bi zbog rasta cijena sirovina i poremećaja u nabavnim lancima visoka inflacija mogla potrajati dulje nego što su se mnogi, uključujući Fed, nadali.
A to bi moglo natjerati središnju banku na povećanje ključnih kamatnih stopa prije nego što se očekivalo.
Analitičari i trgovci očekuju brže povećanje kamata. Kretanja na tržištu novca pokazuju da se sada očekuje povećanje ključnih kamatnih stopa za 0,25 postotnih bodova do idućega lipnja, dok se dosad povećanje cijene novca očekivalo u srpnju.