(Hina/EPA)
Na europskim su burzama u četvrtak ujutro cijene dionica pale četvrti dan zaredom, skliznuvši blizu najnižih razina u mjesec dana, jer su ulagači zabrinuti zbog nepopustljivog širenja koronavirusa u Europi.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u minusu 0,9 posto, nakon što je jučer potonuo 1,3 posto, i zaronio nedaleko najniže razine u mjesec dana.
Jutros je londonski FTSE indeks oslabio 0,90 posto, na 5.725 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 1,45 posto, na 12.375 bodova, a pariški CAC 1,20 posto, na 4.794 boda.
Burze su pod pritiskom zbog daljnjeg brzog širenja koronavirusa u Europi. Španjolska je postala prva zemlja zapadne Europe u kojoj je broj zaraženih premašio milijun, dok je Italija zabilježila rekordni dnevni rast broja zaraženih.
Kako i mnoge druge zemlje bilježe rekordni broj zaraženih, sve više europskih zemalja ponovno uvodi restriktivne mjere, što bi moglo usporiti oporavak gospodarstava.
Jutros je, primjerice, objavljeno da je potrošačko povjerenje u Njemačkoj osjetno palo jer se u strahu od drugog vala koronavirusa građani suzdržavaju od potrošnje.
Ulagače je pokolebao i jučerašnji pad cijena dionica na Wall Streetu zbog neizvjesnosti u vezi raspleta pregovora između Bijele kuće i Kongresa o novim mjerama za pomoć gospodarstvu u borbi protiv koronakrize.
Najvažnija su pitanja kolika će biti vrijednost poticaja i hoće li se dogovor postići prije predsjedničkih izbora početkom studenoga.
Ministar financija Steven Mnuchin i Nancy Pelosi, predsjednica Zastupničkog doma Kongresa, poručili su jučer da je dogovor moguć, unatoč protivljenju republikanaca u Senatu, i da se pregovori nastavljaju u četvrtak.
Iz Bijele kuće je, pak, poručeno da i dalje postoje razlike u stajalištima između vlade i demokrata iz Zastupničkog doma, a predsjednik Donald Trump optužio je demokrate da ne žele postići kompromis.
I na azijskim su burzama cijene dionica jutros pale, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u minusu 0,3 posto.
Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks oslabio 0,7 posto, na 23.474 boda.
Azijske ulagače razočarala je procjena Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) da će gospodarstva u azijsko-pacifičkoj regiji u ovoj godini u prosjeku pasti za 2,2 posto, što nije zabilježeno nikada prije. Još nedavno MMF je očekivao pad u toj regiji za 1,6 posto.
MMF je poručio i da će oporavak biti spor i razlikovat će se od zemlje do zemlje, pri čemu će najviše biti pogođene zemlje koje više ovise o turizmu.