LONDON

SVJETSKA TRŽIŠTA: Europske burze nadoknađuju jučerašnje gubitke

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Na europskim su burzama u utorak ujutro cijene dionica nadoknadile gubitke od prethodnog dana, pri čemu su najviše ojačali sektori koji bi trebali imati najviše koristi od stabilnog oporavka gospodarstava.

STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 0,5 posto, nadoknadivši jučerašnje gubitke.

Pritom je londonski FTSE indeks ojačao 0,40 posto, na 7.100 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,55 posto, na 15.641 bod, a pariški CAC 0,40 posto, na 6.585 bodova.

Najviše su jutros porasle cijene dionica u industrijskom, financijskom i rudarskom sektoru, koji bi trebali najviše profitirati od nastavka oporavka gospodarstava.

Oporavio se i turistički sektor, koji je jučer pao pod pritiskom vijesti o rastu broja novozaraženih koronavirusom u nekim azijskim zemljama.

A na azijskim su burzama cijene dionica pale, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u minusu 0,15 posto.

Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks skliznuo 0,8 posto, na 28.812 bodova.

Nakon snažnog rasta cijena dionica prošloga tjedna, azijski ulagači posljednjih dana nisu voljni dodatno riskirati zbog rasta broja novozaraženih od koronavirusa u mnogim zemljama regije.

Australija, Indonezija, Tajland i Malezija bilježe širenje vrlo zarazne delta varijante virusa, što vodi novim restrikcijama i usporavanju oporavka gospodarstava od koronakrize.

Zbog toga ulagače nisu ohrabrili ni jučerašnji novi rekordi na Wall Streetu.

Za S&P 500 bio je to treći rekordni doseg u nizu, zahvaljujući rastu tehnološkog sektora, dok je Dow Jones pao zbog pritiska na cikličke sektore, kao što su energetski i financijski.

„Kraj je tromjesečja i ulagači možda žele povući dio zarade s tržišta, pa vidimo rotaciju iz energetskog i nekih drugih sektora u tehnološki”, kaže Sam Stovall, strateg u tvrtki CFRA Research.

Stovall očekuje daljnji kratkoročni rast indeksa dok se čeka početak sezone objava kvartalnih poslovnih rezultata kompanija, u kojoj se, prema procjenama analitičara u anketi Reutersa, očekuje prosječan rast dobiti kompanija od oko 60 posto u odnosu na isto lanjsko tromjesečje.

Podršku tržištu pruža i nada ulagača da će Kongres prihvatiti prijedlog predsjednika Joe Bidena o paketu ulaganja u infrastrukturne projekte, vrijednom ukupno 1.200 milijardi dolara, što bi moglo dodatno podržati rast gospodarstva i tržišta dionica.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter