(Hina/EPA)
Na europskim su burzama u srijedu ujutro cijene dionica porasle, nadoknadivši dio jučerašnjih gubitaka, a u fokusu ulagača su vijesti o omikronu i špekulacije o monetarnoj politici američkog Feda.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 0,7posto, nakon jučerašnjeg pada.
Pritom je londonski FTSE indeks ojačao 1,11 posto, na 7.137 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,87 posto, na 15.231 bod, a pariški CAC 0,68 posto, na 6.767 bodova.
Rast indeksa ponajviše se zahvaljuje snažnom skoku cijena dionica u naftnom i plinskom sektoru, što se zahvaljuje oporavku cijena nafte, nakon jučerašnjeg oštrog pada.
Podršku tržištima pruža i rast američkih terminskih indeksa, što najavljuje oporavak Wall Streeta od jučerašnjih gubitaka.
I na azijskim su burzama cijene dionica jutros porasle, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u plusu 1,3 posto i tako se domaknuo od najniže razine u godinu dana, na koju nje zaronio jučer.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 0,4 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Hong Kongu i Južnoj Koreji porasle između 0,4 i 2 posto. U Australiji su, pak, pale oko 0,2 posto.
Rast MSCI indeksa ponajviše se zahvaljuje korekciji cijena dionica u Hong Kongu i Južnoj Koreji, koje su prethodnih dana oštro pale.
Na ostalim azijskim burzama trguje se oprezno, dok ulagači prate vijesti o širenju omikrona, nove zaraznije varijante koronavirusa, koja je možda otporna na cjepiva.
Premda liječnici iz Južnoafričke Republike, gdje se ta varijanta prvo pojavila, tvrde da zaraženi nemaju teže simptome nego od ostalih varijanti virusa, mnoge zemlje zaoštravaju granične kontrole.
Još je puno neizvjesnosti u vezi omikrona, pa tako neki proizvođači cjepiva poručuju da bi njihovo cjepivo moglo biti učinkovito protiv te varijante, dok drugi kažu da su postojeća cjepiva vjerojatno manje učinkovita protiv omikrona i da bi mogli proći mjeseci prije nego što farmaceutske tvrtke uspiju proizvesti veću količinu cjepiva koje će djelovati protiv nove varijante koronavirusa.
Zbog toga se ulagači plaše ponovnog zatvaranja gospodarstava, što bi usporilo oporavak od koronakrize.
U fokusu je i monetarna politika američke središnje banke, nakon što je jučer u izvješću o gospodarskoj situaciji predsjednik Feda Jerome Powell u Kongresu poručio da visoku inflaciju više ne smatra privremenom i da će Fed zbog toga ponovno razmotriti planove smanjenja programa otkupa obveznica na idućoj sjednici za dva tjedna.
To je jučer izazvalo oštar pad cijena dionica na Wall Streetu i špekulacije da bi zbog inflacije, koja bi mogla ostati visoka dulje nego što se procjenjivalo, Fed mogao ubrzati proces ukidanja programa kupnje obveznica, a potom i povećati kamate prije nego što se očekivalo.