(Hina/EPA)
Na europskim su burzama u utorak ujutro cijene dionica blago porasle, dok ulagači čekaju kvartalna poslovna izvješće kompanija i objavu prve procjene bruto domaćeg proizvoda (BDP) eurozone u trećem tromjesečju.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 0,2 posto, i tako dosegnuo novu najvišu razinu u povijesti.
Pritom je londonski FTSE indeks ojačao 0,06 posto, na 7.356 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,15 posto, na 16.173 boda, a pariški CAC 0,21 posto, na 7.143 boda.
I na većini azijskih burzi cijene su dionica jutros porasle, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u plusu 0,25 posto.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 0,1 posto, dok su cijene dionica u Hong Kongu skočile više od 1 posto. U Šangaju, Južnoj Koreji i Australiji pale su, pak, između 0,2 i 0,7 posto.
U fokusu ulagača bio je rano jutros virtualni sastanak između Joea Bidena i Xi Jinpinga, na kojemu je američki predsjednik istaknuo potrebu uvođenja 'zaštitnih ograda' radi sprječavanja sukoba dviju zemalja, dok se kineski predsjednik zauzeo za bolji dijalog.
Biden je u razgovoru, koji se događa dok se gomilaju sporovi između Washingtona i Pekinga zbog Tajvana, ali i trgovinske razmjene i ljudskih prava, istaknuo da se "natjecanje dviju zemalja ne smije pretvoriti u sukob, bio on planiran ili ne".
"Kina i Sjedinjene Države moraju poboljšati svoju komunikaciju i suradnju", istaknuo je, pak, Xi Jinping.
Ulagače su te poruke ohrabrile, s obzirom da se za predsjednika Donalda Trumpa neprestano vodio trgovinski rat, pri čemu su obje zemlje jedna drugoj nametale carine.
„Ovaj sastanak je važan jer mislim da pokazuje da se tenzije između dviju zemalja smanjuju i mislim da će to pozitivno utjecati na raspoloženje na tržištima”, kaže Dickie Wong, direktor u tvrtki Kingston Securities.
Ipak, ulagači su oprezni jer bi zbog povišene inflacije najveće središnje banke u svijetu uskoro mogle početi zaoštravati monetarnu politiku, što bi značilo da je razdoblje 'jeftinog novca' pri kraju.
A niske kamatne stope i tiskanje novca u posljednjih godinu i pol dana bili su glavni pokretači oporavka gospodarstava od koronakrize i rasta cijena dionica u svijetu.