(Hina/EPA)
Dolar je ojačao u četvrtak prema najvažnijim svjetskim valutama na međunarodnim tržištima, na kojima investitori radi novih smjernica čekaju ključnu sjednicu američkog Feda i prate vijesti vezane uz omikron varijantu virusa.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest najvažnijih svjetskih valuta, ojačao je tako za 0,23 posto u odnosu na zatvaranje tržišta dan ranije i oko podneva se kretao na oko 96,115 bodova.
Tečaj eura pritom je oslabio 0,2 posto, na 1,1319 dolara, no drži se i dalje blizu najviše razine u tjedan dana koju je nakratko dosegnuo u trgovanju dan ranije. Dolar je istodobno kliznuo oko 0,1 posto prema jenu, na 113,51 jena.
Tečaj funte ostao je pak gotovo nepromijenjen u usporedbi sa zatvaranjem tržišta dan ranije, na 1,3205 dolara. U trgovanju dan ranije nakratko je kliznuo na novu najnižu razinu u ovoj godini od 1,31615 dolara nakon što je premijer Boris Johnson objavio stroža koronaograničenja u Engleskoj.
U četvrtak su se euro, funta i dolar stabilizirali zahvaljujući nadi da bi neka cjepiva protiv covida 19 možda mogla neutralizirati novu varijantu koronavirusa koja se širi svijetom, a analitičari kažu da se fokus sudionika tržišta sada ponovno vraća na monetarnu politiku.
Trgovci valutama su tako radi novih smjernica u vezi vremenskog okvira u kojem bi američki Fed mogao početi podizati kamatne stope pozornost usmjerili objavi najnovijih podataka o inflaciji u SAD-u, koju očekuju u petak, i sjednici Feda koja je zakazana za idući tjedan, s koje očekuju najavu ubrzanja procesa privođenja kraju programa kupnji obveznica.
Izvješće o kretanju inflacije potrošačkih cijena u najvećem svjetskom gospodarstvu također bi moglo imati utjecaja na Fedove odluke. Tržišta sada očekuju da bi do prvog podizanja kamatnih stopa moglo doći već u svibnju iduće godine.
Prinosi na 2-godišnje američke državne obveznice u srijedu su tako dosegnuli najvišu razinu od ožujka 2020. godine od 0,7140 posto. U četvrtak su se stabilizirali na oko 0,68 posto, dok su se prinosi na ključne 10-godišnje obveznice kretali na oko 1,5 posto, nakon skoka dan ranije.
„Ubrzanje tempa smanjenja Fedovih poticaja gotovo se uzima kao siguran ishod”, ocijenili su analitičari banke ANZ banke, a pored toga su i očekivanja potencijalnog rasta kamatnih stopa u SAD-u u 2022. godini. „Snažne brojke o inflaciji mogle bi poduprijeti očekivanja o podizanju kamatnih stopa u drugom tromjesečju iduće godine”, dodaju.
Na tržištima kriptovaluta, vrijednost bitcoina kliznula je 2,2 posto, na oko 49.515 dolara, te se kreće u uskom rasponu nakon golemih gubitaka prošlog vikenda.