(Hina/EPA)
Tečaja dolara u petak je znatnije ojačao prema najvažnijim svjetskim valutama na međunarodnim tržištima i na putu je dobitka četvrti tjedan uzastopno, jer investitori očekuju da će kamatne stope rasti u SAD-u ranije nego se očekivalo.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, oko podneva je bio u plusu 0,44 posto u odnosu na zatvaranje trgovanja dan ranije, na 95,967 bodova, te blizu nove najviše razine u 16 mjeseci od 96,266 bodova, koju je nakratko dosegnuo u trgovanju u srijedu. Time je dolar na putu da tjedan zaključi s dobitkom od 0,9 posto.
Tečaj eura prema dolaru oko podneva se kretao na oko 1,13 dolara, oslabivši 0,64 posto prema dolaru u usporedbi sa zatvaranjem trgovanja dan ranije. Pritiske na njegovo slabljenje izazvala je vijest da Austrija uvodi opće mjere ograničenja kretanja, a da Njemačka ne isključuje mogućnost da slično postupi.
I britanska funta je bila na izraženijem gubitku, za 0,52 posto u odnosu na dan ranije te se njome oko podneva trgovalo po 1,34 dolara.
Dolar je istodobno oslabio 0,22 posto prema jenu, na 113,99 jena. Tijekom prijepodneva jen je kliznuo prema dolaru nakon što je japanska vlada objavila novi paket poticaja za gospodarstvo, 'težak' 55.700 milijardi jena (490 milijardi dolara).
Među najvećim gubitnicima prema dolaru bila je zajednička europska valuta, koja je tako na putu da tjedan zaključi na gubitku od oko 1,2 posto, nakon ovotjednih poruka predsjednice Europske središnje banke (ECB) Christine Lagarde koje su prigušile očekivanja investitora da bi banka već iduće godine mogla povećati kamatne stope. U petak je Lagarde dodatno istaknula svoj oprez, rekavši da ECB ne bi trebao zaoštravati monetarnu politiku jer bi time mogao zakočiti oporavak.
No, rastu očekivanja da bi dolar mogao dodatno ojačati u idućoj godini. "Mišljenja smo da bi Fedovo zaoštravanje monetarne politike u uvjetima usporavanja globalnog rasta trebalo ići na ruku američkom dolaru u 2022. godini”, napisali u izvješću analitičari u banci UBS.
U ovom su tjednu podaci iz američke maloprodaje nadmašili očekivanja, nakon podataka u tjednu ranije o najsnažnijoj inflaciji u SAD-u u tri desetljeća. U Europi se pak vlade bore s porastom broja novovozaraženih koronavirusom, a gospodarski pokazatelji su mješoviti.
Na tržištima kriptovaluta, vrijednost bitcoina zadržala se ispod 60 tisuća dolara, na oko 57.500 dolara, i na putu je najvećeg tjednog gubitka u zadnjih šest mjeseci.