(Hina/EPA)
Dolar je u četvrtak ojačao prema najvažnijim svjetskim valutama na međunarodnim tržištima na najvišu razinu u 16 mjeseci, nakon izvješća o najvišoj stopi inflacije u zadnja tri desetljeća u SAD-u, koje je potaknulo očekivanja da bi Fed mogao podići kamatne stope ranije nego se očekivalo.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest najvažnijih svjetskih valuta, oko podneva se kretao na oko 94,97 bodova, ojačavši 0,13 posto u odnosu na zatvaranje trgovanja dan ranije. Drži se tako nadomak najviše razine od srpnja 2020. godine, od 95,02 boda, koju je nakratko dosegnuo tijekom prijepodneva.
Tečaj dolara ojačao je prema jenu za 0,15 posto u odnosu na zatvaranje tržišta dan ranije, na 114,07 jena. Jen se tako zadržao blizu najniže razine prema dolaru u zadnje četiri godine, od 114,69 jena za dolar, koju je nakratko zabilježio u listopadu.
Euro je istodobno oslabio 0,17 posto prema dolaru, na 1,1458 dolara, najnižu razinu od srpnja 2020. godine.
Britanska funta oko podneva je stajala 1,3391 dolara, oslabivši 0,08 posto u odnosu na zatvaranje dan ranije. Jutros je nakratko kliznula na najnižu razinu od prosinca 2020., od 1,3365 dolara, nakon objave da je britansko gospodarstvo u trećem kvartalu poraslo za 1,3 posto, najslabije u tromjesečnom razdoblju od zatvaranja gospodarstva početkom ove godine.
U fokusu sudionika tržišta bio je najnoviji podatak o inflaciji u najvećem svjetskom gospodarstvu, objavljen u srijedu, koji je pokazao da su potrošačke cijene u listopadu prema istom mjesecu lani porasle za 6,2 posto, najsnažnije od studenoga 1990. godine. U rujnu je godišnja inflacija iznosila 5,4 posto.
Trgovci valutama smatraju da bi se američka središnja banka Fed mogla odlučiti na povećanje kamatnih stopa prije središnjih banaka u Europi i Japanu, a trenutno tržišta računaju da bi se na prvo povećanje Fed mogao odlučiti sredinom iduće godine.
Iz Feda su poručili da će cijene pasti kada se poremećaji u lancima nabave budu počeli smanjivati te su prošlog tjedna pozvali na strpljenje, ponovivši kako se očekuje da će visoka inflacija biti privremenog karaktera.
Skok dolara, po mišljenju analitičara, poduprlo je snažno jačanje prinosa na američke državne obveznice, uključujući prinose na 30-godišnje obveznice koji su premašili 1,5 posto. Prinosi na referentne 10-godišnje obveznice poskočili su na 1,57 posto.
Na tržištima kriptovaluta, bitcoin je u jednom trenutku dosegnuo novu rekordnu vrijednost od 69 tisuća dolara, nakon čega se u kasnijem trgovanju spustio na oko 64.700 dolara.