(Hina/EPA)
Dolar se u ponedjeljak zadržao blizu najniže razine u tri tjedna prema šest najznačajnijih svjetskih valuta na međunarodnim tržištima, a rizičnije valute donekle su se stabilizirale, što se pripisuje optimizmu investitora u pogledu fiskalnih poticaja u SAD-u.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest najznačajnijih svjetskih valuta, tijekom prijepodneva iznosio je 93,118 bodova, što znači da je ostao nepromijenjen u odnosu na zatvaranje u petak.
Tečaj eura pritom je skliznuo za 0,2 posto u odnosu na prethodno zatvaranje, na 1,1808 dolara. U Europi, Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) pozvala je vlade da ograniče aktivnosti radi suzbijanja brzog porasta broja novozaraženih koronavirusom.
Valuta-utočište jen bio je na blagom dobitku od 0,1 posto prema dolaru, na 105,520 jena za dolar. Tečaj švicarskog franka, također valute utočišta za kapital u neizvjesnim vremenima, ostao je nepromijenjen u odnosu na euro u usporedbi s prethodnim zatvaranjem.
Novozelandski i australski dolar, valute koje investitori percipiraju rizičnijima, oslabili su prema američkom za približno 0,2 posto u odnosu na zatvaranje u petak, kada su bili dosegnuli najviše razine u gotovo tri tjedna.
Bijela kuća u nedjelju je pozvala Kongres da donese mini plan žurne pomoći malim i srednjim tvrtkama koje su se našle u financijskim teškoćama zbog pandemije Covida-19.
Kineski juan oslabio je pak nakon što je kineska središnja banka u subotu objavila da će smanjiti stope obvezne rezerve za financijske institucije. Analitičari kažu da je taj potez usmjeren ublažavanju aprecijacije juana kojoj svjedočimo u posljednja vrijeme.
U petak je juan nakratko dosegnuo najvišu razinu u 17 mjesec prema dolaru na domaćem i inozemnom tržištu. U odnosu na kraj svibnja ojačao je tako za više od šest posto.
U ponedjeljak je na inozemnom tržištu tečaj juana skliznuo za 0,3 posto prema dolaru, na 6,7109 juana za dolar. Na istom postotnom gubitku bio je i na kineskom tržištu.