(Hina/EPA)
Tečaj dolara u četvrtak nije zabilježio veće promjene u odnosu na drugih šest najznačajnijih svjetskih valuta na međunarodnim tržištima, dok su investitori na oprezu uoči današnje sjednice Europske središnje banke (ECB), a brinu ih i nova zatvaranja gospodarstava u Europi zbog Covida-19.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest najznačajnijih svjetskih valuta, tijekom prijepodneva bio je u plusu 0,1 posto u odnosu na zatvaranje dan ranije, na 93,52 boda.
Tečaj eura istodobno je prema dolaru oslabio 0,1 posto, skliznuvši na 1,173 dolara.
Jen je uglavnom bio stabilan u odnosu na dolar, na 104,250 jena za dolar, nakon što je japanska središnja banka Bank of Japan smanjila procjene gospodarskog rasta i inflacije, dok očekivano nije ništa mijenjala u monetarnoj politici.
Prema očekivanjima tržišta, ECB neće na današnjem sastanku donositi nove poticajne mjere ali će vjerojatno signalizirati nove poteze u prosincu. Kao i obično, za nove smjernice investitori će pratiti odluke sa sjednice i tiskovnu konferenciju predsjednice ECB-a Christine Lagarde.
"U usporedbi s rujanskom sjednicom, fokus neće biti toliko usmjeren na komentare iz ECB-a u vezi tečaja eura. Umjesto toga, sve oči bit će uprte u signale daljnjeg ublažavanja monetarne politike, vjerojatno putem dodatnih kupnji obveznica”, napisao je u bilješci klijentima valutni analitičar u banci ING Petr Krpata.
Dodao je da je euro otporan unatoč nepovoljnim vijestima poput drugog vala koronavirusne zaraze u Europi, pogoršanih izgleda za rast eurozone i tržišnih očekivanja daljnjeg ublažavanja monetarne politike u prosincu.
Snažan rast broja zaraženih koronavirusom u Europi, uz oprez investitora pred američke predsjedničke izbore, potaknuo je ranije ovoga tjedna najveći val prodaja rizične imovine od lipnja. Francuska i Njemačka naredile su ponovno zatvaranje aktivnosti zbog snažnog rasta oboljelih i umrlih od posljedica koronavirusne zaraze.
"Dolar, jen i franak, kao valute-utočišta za kapital u neizvjesnim vremenima, jačaju jer raste strah među investitorima zbog pogoršanih izgleda za globalni rast. Glavni okidač za val prodaja rizične imovine bile su odluke francuske i njemačke vlade o značajnom pooštravanju restrikcija vezanih uz aktivnosti kako bi zauzdale širenje Covida-19”, napisao je valutni analitičar MUFG-a Lee Hardman u bilješci klijentima.