(Hina/EPA)
Tečaj dolara u srijedu je oslabio prema najvažnijim svjetskim valutama na međunarodnim tržištima, no podršku i dalje crpi iz viših prinosa na američke državne obveznice i očekivanja rasta ključnih kamatnih stopa u SAD-u.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest najvažnijih svjetskih valuta, oko podneva se tako kretao na oko 95,549 bodova, kliznuvši gotovo 0,2 posto u odnosu na zatvaranje tržišta dan ranije.
Dolar je pritom oslabio 0,1 posto prema jenu te se njime oko podneva trgovalo po 114,48 jena.
Tečaj eura ojačao je oko 0,2 posto u odnosu na završetak trgovanja dan ranije pa se oko podneva kretao na 1,1346 dolara. Na sličnom postotnom dobitku prema dolaru bila je i britanska funta, na 1,3623 dolara.
U fokusu tržišta bilo je izvješće o inflaciji u Britaniji koje je pokazalo da je godišnja stopa inflacije mjerena indeksom potrošačkih cijena u prosincu ojačala na 5,4 posto, dosegnuvši najvišu razinu od ožujka 1992. godine, nakon što je u studenome iznosila 5,1 posto, što je poduprlo očekivanja skorog novog povećanja kamatnih stopa u Britaniji.
Financijska tržišta sada s vjerojatnošću većom od 90 posto očekuju da će britanska središnja banka Bank of England na redovnoj sjednici početkom veljače podići glavnu kamatnu stopu na 0,5 posto. Prošlog mjeseca prva je iz redova vodećih središnja banaka u svijetu podigla kamatnu stopu od početka pandemije covida-19.
Podršku dolaru pruža daljnji rast prinosa na američke državne obveznice pred skorašnju sjednicu američkog Feda koja se održava idući tjedan. Prinosi na referentne 10-godišnje američke obveznice u srijedu su blago ojačali, nakratko dosegnuvši 1,9 posto, novu najvišu razinu u dvije godine.
Nadalje, prinosi na referentne 10-godišnje njemačke državne obveznice vratili su se u pozitivno područje i to prvi put od svibnja 2019. godine, premašivši u jednom trenutku nula posto, pod utjecajem povećanih očekivanja investitora da će središnje banke ograničiti poticaje kojima godinama podupiru gospodarstvo, a u cilju suzbijanja rastućih cijena imovine.
Analitičari očekuju da će Fed povećati kamatne stope zbog "stabilnog" tržišta rada i rastuće inflacije, rekao je Moritz Paysen, valutni trgovac u Berenbergu.
"Nije pitanje hoće li, već koliko će brzo i snažno podizati kamatne stope. Istodobno, stječe se sve veći dojam da Europska središnja banka (ECB) ne žuri kako bi se uhvatia u koštac s inflacijom u eurozoni. To je još jedan argument koji trenutno na tržištu pomaže američkom dolaru da povrati snagu", ocijenio je Paysen.