(Hina/EPA)
Dolar je ojačao u petak prema najvažnijim svjetskim valutama na međunarodnim tržištima uoči objave podataka o inflaciji u SAD-u, koje investitori čekaju radi daljnjih smjernica u vezi dinamike kojom će američki Fed smanjivati poticaje.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest najvažnijih svjetskih valuta, oko podneva je tako iznosio 96,418 bodova, ojačavši 0,15 posto u odnosu na završetak trgovanja dan ranije.
Dolar je pritom ojačao 0,22 posto prema jenu, na 113,69 jena. Tečaj eura istodobno je oslabio 0,16 posto prema dolaru, na 1,1274 dolara.
I funta je oslabila prema dolaru, za 0,13 posto u odnosu na završetak trgovanja, na 1,3202 dolara, kliznuvši prema najnižoj razini u ovoj godini od 1,3161 dolara, na koju se nakratko spustila u srijedu u uvjetima jačanja dolara i uvođenja novih ograničenja u Velikoj Britaniji radi suzbijanja širenja omikron varijante koronavirusa.
Investitori radi daljnjih smjernica čekaju izvješće o godišnjoj inflaciji potrošačkih cijena u SAD-u, za koju ekonomisti iz Reutersove ankete predviđaju da će u studenome ubrzati na 6,8 posto, sa 6,2 posto u listopadu, što je najviša stopa rasta u 31 godinu. Svaka viša brojka mogla bi biti protumačena kao argument za brže smanjenje poticaja i ranije podizanje kamatnih stopa nego se očekivalo.
Prinosi na ključne 10-godišnje američke državne obveznice, čija kretanja tržišni sudionici također prate radi daljnjih smjernica, u petak su ojačali na 1,5145 posto, a oni na 2-godišnje obveznice dosegnuli 0,7310 posto, najvišu razinu od ožujka 2020. Blago su porasli i prinosi na referentne njemačke 10-godišnje obveznice, na minus 0,34 posto.
Nakon ključnih podataka o inflaciji u SAD-u, fokus tržišta preusmjerit će se na redovne sjednice vodećih središnjih banaka u svijetu, uključujući američki Fed, Europsku središnju banku (ECB), britansku središnju banku Bank of England i japansku središnju banku BOJ, koje će se održati idući tjedan.
U očekivanju tako važnih događaja za tržišta, pored kombinacije visoke inflacije, mogućih novih poteza središnjih banaka i pojave omikron varijante virusa koji se brzo širi svijetom, na tržištima je ojačala nesklonost prema riziku.
Investitori su posljednjih dana bili skloniji riziku jer su popustile prvotne bojazni da bi omikron mogao zakočiti oporavak gospodarstava, no poboljšano je ozračje splasnulo pred ključne podatke o američkoj inflaciji koji bi mogli utjecati na buduće poteze Feda.