(Hina/EPA)
Dolar je u utorak znatnije oslabio prema najvažnijim svjetskim valutama na međunarodnim tržištima, pritisnut sniženim očekivanjima u vezi podizanja kamatnih stopa u SAD-u nakon pojave nove varijante koronavirusa, što navodi ulagače na oprez i okreće imovini koju smatraju sigurnijom lukom za kapital u neizvjesnom okruženju.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest najvažnijih svjetskih valuta, oko podneva je bio u minusu 0,67 posto u odnosu na zatvaranje tržišta dan ranije, spustivši se na 95,697 bodova.
Dolar je na istom postotnom gubitku bio i prema jenu, valuti-utočištu u koju investitori sklanjaju kapital u neizvjesnim vremenima te se njime oko podneva trgovalo po 112,76 jena.
Euru je pritom cijena dosegnula 1,1363 dolara, ojačavši 0,64 posto prema dolaru u odnosu na završetak trgovanja dan ranije. Britanska funta istodobno je ojačala 0,35 posto, na 1,3358 dolara.
Izvršni direktor Moderne, proizvođača lijekova i cjepiva protiv covida-19, Stephane Bancel upozorio je da postojeća cjepiva protiv covida-19 vjerojatno neće biti učinkovita protiv omikrona kao što su protiv drugih varijanti koronavirusa i da bi mogli proći mjeseci prije nego što farmaceutske tvrtke uspiju proizvesti veću količinu cjepiva koje će djelovati protiv nove varijante koronavirusa.
Upozorenja šefa Moderne ponovno su potaknula potražnju za imovinom koju investitori smatraju sigurnim utočištem za kapital u neizvjesnim vremenima. Trgovanje na tržištima novca pokazuje da su investitori smanjili svoja očekivanja glede tajminga prvog podizanja ključnih kamatnih stopa u SAD-u te sada predviđaju povećanje kamatne stope za 0,25 postotnih bodova tek u rujnu iduće godine, dok su još prošli tjedan predviđali da bi se to najranije moglo dogoditi u srpnju iduće godine.
Oprez predsjednika američkog Feda Jeromea Powella u govoru pripremljenom za današnji istup pred američkim zakonodavcima, u kojem je upozorio na rizik za gospodarstvo zbog pojave nove varijante virusa, potaknuo je investitore na kupnju obveznica. Prinosi na ključne 10-godišnje američke državne obveznice tako su pali za 0,11 postotnih bodova, na 1,42 posto.
Prije pojave omikrona glavnu ulogu u kretanju valutnih tečajeva imala su očekivanja investitora da će vodeće središnje banke u svijetu različitim tempom ukidati pandemijske poticaje gospodarstvu i početi podizati kamatne stope, u nastojanju da zauzdaju visoku inflaciju a da pritom ne zakoče rast.
Analitičari kažu da su se nakon pojave nove varijante virusa, koja povećava rizike za kratkoročne izglede za gospodarstvo, u drugom planu našle najnovije procjene Eurostata o inflaciji koje su pokazale da je rast potrošačkih cijena u eurozoni u studenome na godišnjoj razini ubrzao na 4,9 posto, nakon 4,1-postotnog rasta u listopadu.
"Bojazni sudionika tržišta zbog mogućeg razornijeg ishoda za globalno gospodarstvo pojačane su izjavama izvršnog direktora Moderne", ocijenili su analitičari Mizuha u bilješci klijentima.