(Hina/EPA)
Dolar se u srijedu zadržao blizu najviše razine u dva mjeseca prema najvažnijim svjetskim valutama na međunarodnim tržištima, a euro oslabio prema dolaru jer su investitori bili usmjereni razlikama u jačini oporavka između SAD-a i eurozone.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema šest najvažnijih svjetskih valuta, oko podneva je bio u blagom plusu u odnosu na prethodno zatvaranje, na 91,22 boda, te nedaleko najviše razine u dva mjeseca od 91,283 boda koje je nakratko dosegnuo u trgovanju dan ranije.
Euru je cijena istodobno oslabila prema dolaru gotovo 0,2 posto, na 1,2025 dolara, blizu najniže razine u dva mjeseca.
Dolar je blago, pak, ojačao prema jenu u usporedbi s prethodnim zatvaranjem trgovanja, na 105,07 jena.
Tečaj britanske funte oslabio je 0,2 posto, na 1,3639 dolara, dok je prema euru ojačao za 0,1 posto, na 88,03 penija za euro, u relativno mirnom trgovanju pred sutrašnju sjednicu britanske središnje banke Bank of England s koje investitori čekaju daljnje smjernice.
Investitori su fokus usmjerili produbljenim razlikama između američkog i gospodarstva eurozone što se tiče jačine oporavka od koronakrize. Za američko gospodarstvo očekuju podršku od novih izdašnih fiskalnih poticaja, za koje se investitori nadaju da će ih uskoro prihvatiti američki Kongres, dok ih u Europi brinu produljene mjera zatvaranja pa očekuju posustajanje gospodarske aktivnosti u eurozoni u ovome tromjesečju.
Dolar dobiva na vrijednosti unatoč rastu cijena dionica kojima podršku pruža veća sklonost investitora prema riziku, što je u suprotnosti s uobičajenim kretanjem tečaja dolara u suprotnom smjeru od cijena dionica.
No mnogi analitičari očekuju da će se takav odnos između kretanja tečaja američke valute i cijena dionica ponovo uspostaviti u ovoj godini, te da će dolar slabiti u poboljšanom ozračju prema riziku zbog oporavka globalne gospodarske aktivnosti.
Oporavak dolara od početka ove godine mnogi analitičari smatraju svojevrsnom korekcijom nakon što mu je vrijednost prema košarici drugih najvažnijih svjetskih valuta tvrdokorno slabila uslijed izdašnih fiskalnih poticaja i krajnje popustljive monetarne politike.
Dolarov indeks u ovoj je godini ojačao 1,2 posto nakon gotovo 7-postotnog pada u 2020. godini.