(Hina/EPA)
Na azijskim se burzama u petak trguje oprezno zbog nepopustljivog širenja koronavirusa u Europi i jer je sve jasnije da neće biti novih fiskalnih poticaja u SAD-u prije predsjedničkih izbora.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u minusu 0,2 posto, oslabivši treći dan zaredom.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks oslabio 0,3 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Singapuru, Australiji i Južnoj Koreji skliznule između 0,3 i 1,2 posto. U Hong Kongu su, pak, porasle oko 0,8 posto.
Azijski su ulagači oprezni jer su jučer na Wall Streetu cijene dionica pale treći dan zaredom, što je, među ostalim, posljedica slabih gospodarskih pokazatelja.
U SAD-u je prošloga tjedna broj novih zahtjeva za pomoć nezaposlenima skočio za 898 tisuća, najviše u posljednja dva mjeseca i više nego što se očekivalo.
To pokazuje da je oporavak tržišta rada od koronakrize zastao, a čini se da novih fiskalnih poticaja neće biti prije predsjedničkih izbora početkom studenoga.
Doduše, predsjednik Donald Trump poručio je jučer da je spreman povećati poticaje, pa bi prijedlog Bijele kuće o paketu fiskalne pomoći gospodarstvu u borbi protiv koronakrize mogao biti veći od 1.800 milijardi dolara.
No, čini se da tome nisu skloni republikanski zastupnici u Senatu, ali i da će demokrati u Zastupničkom domu inzistirati na svom prijedlog vrijednom 2.200 milijardi dolara.
Loše na tržišta utječu i vijesti o daljnjem rastu broja oboljelih od koronavirusa u svijetu, posebice u Europi.
Mnoge europske zemlje posljednjih dana bilježe rekordni rast broja novooboljelih, pa se ponovno uvode restriktivne mjere usmjerene na suzbijanje virusa, što će usporiti oporavak gospodarstava od koronakrize.
Na tržištu vlada nesigurnost i zbog skorašnjih predsjedničkih izbora u SAD-u, na kojima bi, očekuje se, mogao pobijediti demokratski kandidat Joe Biden.
Premda se smatra da bi Biden mogao povećati poreze na dobit kompanija i kapitalne dobitke, analitičari ukazuju na moguće dobre strane ako Biden zasjedne u Bijelu kuću. Među ostalim, očekuju manje trgovinskih tenzija u svijetu, ali i veći paket fiskalnih mjera za pomoć gospodarstvu.
Dolar ojačao
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta porasla.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 93,78 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 93,43 boda.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti ojačao s jučerašnjih 105,20 na 105,30 jena.
Američka je valuta ojačala i u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula na 1,1705 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,1725 dolara.
Cijene su nafte, pak, pale jer se ulagači plaše da će daljnje širenje koronavirusa dovesti do novih restriktivnih mjera, što bi narušilo oporavak gospodarstava, a time i potražnje za naftom.
Na londonskom je tržištu cijena barela pala 0,60 posto, na 42,90 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,45 posto, na 40,75 dolara.