(Hina/EPA)
Na azijskim se burzama u četvrtak trguje oprezno jer se cijene dionica kreću oko rekordnih razina, a podršku tržištima pružaju dobri gospodarski pokazatelji i najave novih poticajnih mjera u SAD-u.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati gotovo nepromijenjen u odnosu na jučer, blizu rekordnih razina.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 0,7 posto, dok su cijene dionica u Australiji i Hong Kongu porasle između 0,4 i 0,6 posto. No, u Južnoj Koreji i Šangaju pale su između 0,1 i 0,4 posto.
Podršku tržištima pružaju dobri makroekonomski pokazatelji iz najvećih azijskih gospodarstava.
U Japanu su narudžbe za strojeve porasle drugi mjesec zaredom, dok su podaci o kineskoj vanjskoj trgovini bolji nego što se očekivalo.
Izvoz Kine porastao je u prosincu za 18 posto u odnosu na isti mjesec godinu dana prije, dok je uvoz ojačao 6,5 posto, što pokazuje da se drugo po veličini svjetsko gospodarstvo stabilno oporavlja od koronakrize.
No, burzovni indeksi u Šangaju jutros su pali jer su ulagači odlučili povući dio zarade s tržišta, nakon što su cijene dionica dosegnule najviše razine u 13 godina.
Podršku tržištima već tjednima pružaju najave novih poticajnih gospodarskih mjera u SAD-u.
Nakon što su demokrati osvojili većinu u oba doma Kongresa, ulagači vjeruju da će to izabranom predsjedniku Joeu Bidenu olakšati provođenje njegovih planova u Kongresu, kao što su nove poticajne mjere i povećana ulaganja u infrastrukturu.
Televizijska postaja CNN objavila je jučer da Biden planira paket poticajnih mjera u iznosu od 2.000 milijardi dolara, više nego što se na tržištima špekuliralo.
Biden će svoje planove objaviti u četvrtak navečer.
Podršku tržištima pruža i nada ulagača da će se uskoro, zahvaljujući cijepljenju protiv covida-19, gospodarske aktivnosti normalizirati, a oporavak od koronakrize ubrzati.
Zbog toga su vijesti o političkoj nesigurnosti u Washingtonu na azijskim tržištima u drugom planu.
Zastupnički dom Kongresa glasao je u srijedu za opoziv predsjednika Donalda Trumpa zbog prošlotjednog poticanja na napad na Kongres.
Tako je Trump postao prvi američki predsjednik koji je dva puta opozvan u Zastupničkom domu, no male su šanse da se opoziv potvrdi dvotrećinskom većinom u Senatu.
„Vijesti o tome izazivaju kratkoročno podrhtavanje na tržištu, no čini se da ulagači gledaju preko toga i očekuju poboljšanje gospodarske situacije u ostatku godine”, kaže Shawn Cruz, strateg u tvrtki TD Ameritrade.
Dolar ojačao, cijene nafte pale
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta porasla.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 90,40 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 89,97 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao s jučerašnjih 103,60 na 104,05 jena.
Američka je valuta ojačala i u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula na 1,2150 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,2210 dolara.
Cijene su nafte, pak, pale drugi dan zaredom jer su nakon vijesti o daljnjem širenju koronavirusa i nastavku restriktivnih mjera u nizu zemalja splasnule nade u brzi oporavak potražnje za 'crnim zlatom'.
Na američkom je tržištu cijena barela pala 0,2 posto, na 52,80 dolara, dok je na londonskom tržištu barel pojeftinio 0,3 posto, na 55,90 dolara.