(Hina/EPA)
Na azijskim su burzama i u četvrtak cijene dionica pale, treći dan zaredom, jer se ulagači plaše drugog vala širenja koronavirusa i sporijeg nego što se očekivalo oporavka gospodarstva, na što je jučer upozorio čelnik američka središnje banke.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u minusu 1 posto, oslabivši treći dan zaredom.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks skliznuo 0,6 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Singapuru, Južnoj Koreji, Australiji i Hong Kongu pale između 0,5 i 1,1 posto.
Azijske burze prate smjer Wall Streeta, na kojemu su jučer najvažniji indeksi potonuli više od 1,5 posto, nakon što je predsjednik američke središnje banke Jerome Powell upozorio da će trebati vremena da se gospodarstvo vrati tamo gdje je bilo, „da bi oporavak mogao biti sporiji nego što želimo“.
U razgovoru s direktorom Peterson instituta za međunarodnu ekonomiju Powell je kazao i da će američka središnja banka učiniti što treba, ali bez daljnje fiskalne podrške, to možda neće biti dovoljno da se izbjegnu velike gospodarske štete.
Poweloova upozorenja pojačala su strahovanja ulagača da će oporavak gospodarstva od pandemije potrajati dulje nego što se mislilo.
Nakon oštrog pada u veljači zbog izbijanja koronakrize, najveće svjetske burze snažno su rasle od ožujka, zahvaljujući golemim fiskalnim i monetarnim poticajima vlasti, kao i postupnom popuštanju restrikcija povezanih s koronavirusom u mnogim zemljama, što bi trebalo oživjeti gospodarske aktivnosti.
No, posljednjih dana ulagače su pokolebala upozorenja da bi prebrzo otvaranje i popuštanje ograničenja gospodarskih aktivnosti moglo dovesti do drugog vala epidemije.
S druge strane, sporije pokretanje aktivnosti značilo bi da će oporavak svjetskog gospodarstva biti sporiji nego što su se ulagači nadali.
„Mislimo da tržište neće testirati najniže razine iz veljače, no isto tako smatramo da smo vjerojatno najbolje već vidjeli. Stoga očekujem korekciju tržišta, a najviše se plašim mogućeg drugog vala zaraze“, kaže Tony Huntley, direktor u tvrtki Adansonia Capital.
Južna Koreja bori se da zaustavi širenje zaraze u Seoulu, dok je Kina ponovno uvela ograničenja kretanja blizu granica sa Sjevernom Korejom i Rusijom, nakon vijesti o širenju zaraze u tim zemljama.
Dolar ojačao zbog slabije sklonosti investitora riziku
A na valutnim je tržištima dolar prema košarici valuta ojačao nakon Powellovih komentara, kojima je, među ostalim, poručio da se ne razmišlja o uvođenju negativnih kamatnih stopa.
Fed je posljednjih mjeseci drastično srezao kamatne stope, na nulu, i ubrizgao nekoliko tisuća milijardi dolara u financijski sustav kako bi podržao američko gospodarstvo.
„Jačanje dolara nije samo posljedica Powellovog otpora negativnim kamatnim stopama. Njegovo upozorenje o mogućoj dubljoj i duljoj recesiji, ako ne bude dodatnih fiskalnih poticaja, oslabilo je sklonost ulagača prema riziku“, pišu analitičari singapurske DBS grupe u osvrtu na situaciju na tržištima.
Dolarov indeks, koji prati kretanje američke prema šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 100,23 boda, dok je jučer u ovo doba iznosio 100,02 boda.
Pritom je tečaj američke u odnosu na japansku valutu, koja se smatra sigurnijim utočištem za kapital u nesigurna vremena, skliznuo s jučerašnjih 107,20 na 106,90 jena.
No, američka je valuta ojačala u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula na 1,0810 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0845 dolara.
Cijene se nafte, pak, kreću u različitim smjerovima. Na londonskom je tržištu jutros cijena barela pala 0,45 posto, na 29,06 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0,16 posto, na 25,33 dolara.