TOKYO

SVJETSKA TRŽIŠTA: Azijske burze na putu znatnog tjednog dobitka

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Na azijskim se burzama u petak trguje oprezno, s obzirom da su burzovni indeksi pred najvećim tjednim dobitkom u dva mjeseca, premda makroekonomsko okruženje baš i ne ide u prilog tržištima dionica.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati gotovo nepromijenjen u odnosu na jučer, dok je na tjednoj razini pred najvećim dobitkom u dva mjeseca.

Jutros je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 0,5 poto, dok su cijene dionica u Australiji i Hong Kongu porasle oko 0,2 posto. U Južnoj Koreji i Šangaju pale su, pak, između 0,2 i 0,3 posto.

Ulagači nisu voljni dodatno riskirati, nakon što su cijene dionica u ovom tjednu znatno porasle, unatoč pogoršanju makroekonomske slike u svijetu, visokoj inflaciji i povećanju kamata središnjih banka.

Jučer je Europska središnja banka povećala ključne kamatne stope po prvi put od 2011. godine, i to za 0,50 postotnih bodova, više nego što se očekivalo.

Tako su kamate za refinanciranje banaka podignute na 0,5 posto, kamate na prekonoćne pozajmice bankama na 0,75 posto, a kamate na depozite na nula posto.

Time je ECB završila politiku negativnih kamatnih stopa, koju je vodila od 2014. godine.

„Povećanje kamata ECB-a za 0,50 postotnih bodova mnoge je iznenadilo. No, oštro povećanje kamata sada je u svijetu postala norma”, kaže Susan Kilsby, ekonomistica u ANZ-u.

Agresivniji nego što se očekivalo potez ECB-a pokazuje da čelnike središnje banke zabrinjava kretanje inflacije u eurozoni na rekordnim razinama, iznad 8,5 posto.

No, u Japanu inflacija nije takav problem. Jutros je objavljeno da je u toj zemlji u lipnju inflacija iznosila 2,2 posto, što znači da središnja banka i dalje može voditi izuzetno poticajnu monetarnu politiku.

Zahvaljujući tome, Nikkei indeks raste sedmi dan zaredom.

Podršku tržištima pruža i jučerašnji rast cijena dionica na Wall Streetu, treći dan zaredom. Dow Jones ojačao je 0,51 posto, dok je S&P 500 porastao 0,99, a Nasdaq indeks 1,36 posto.

S&P 500 dosegnuo je jučer najvišu razinu od 9. lipnja, što se zahvaljuje boljim nego što se očekivalo poslovnim rezultatima nekoliko kompanija.

Među najvećim je dobitnicima bio tehnološki sektor, pri čemu je cijena dionice Tesle porasla gotovo 10 posto, jer je taj proizvođač električnih automobila ostvario veću kvartalnu dobit nego što se očekivalo.

Zahvaljujući tome, Nasdaq indeks, koji je pun tehnoloških dionica, najviše je porastao.

No, jutros je terminski Nasdaq u minusu oko 0,7 posto jer je cijena dionice Snapa potonula više od 25 posto, nakon što je ta tehnološka kompanija razočarala poslovnim rezultatima.

I dok su rezultati većine američkih kompanija bolji nego što se očekivalo, na makroekonomskom frontu situacija se ponešto pogoršava. Jučer je objavljeno da je prošloga tjedna broj prvih zahtjeva za pomoć nezaposlenima u SAD-u porastao na 251.000, najvišu razinu u osam mjeseci.

Očekuje se dodatno usporavanje rasta američkog gospodarstva jer će Fed zbog visoke inflacije ovoga mjeseca ponovno agresivno povećati ključne kamatne stope, najvjerojatnije za 0,75 postotnih bodova.

Dolar oslabio, cijene nafte porasle

A na valutnom je tržištu vrijednost dolara prema košarici valuta blago pala.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 106,90 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 106,95 bodova.

Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 138,35 na 137,65 jena.

No, američka je valuta ojačala u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula na 1,0195 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0210 dolara.

Ipak, euro je prema dolaru na putu najvećeg tjednog dobitka od kraja svibnja.

Cijene su nafte, pak, porasle, nakon jučerašnjeg osjetnog pada.

Cijena barela na londonskom tržištu ojačala je 0,93 posto, na 104,85 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0,88 posto, na 97,20 dolara.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter