(Hina/EPA)
Svjetska robna razmjena usporava nakon naglog oporavka od početnog pandemijskog šoka, a uteg su joj prekidi u proizvodnji i opskrbi i smanjena potražnja za uvozom, pokazalo je istraživanje Svjetske trgovinske organizacije (WTO).
Barometar robne razmjene pao je na 99,5 bodova, s rekordna 110,4 boda u izvješću objavljenom u kolovozu, izvijestio je WTO u ponedjeljak.
Vrijednosti iznad 100 bodova signaliziraju ubrzavanje razmjene u odnosu na srednjoročne trendove, a one niže njezino usporavanje.
Najviše je u aktualnom izvješću pao indeks koji pokazuje trendove u trgovini automobilskim dijelovima dok je indeks zračnog prijevoza tereta naznačio rast iznad srednjoročnog trenda.
Indeksi trgovine elektroničkim komponentama, kontejnerskog transporta i sirovina iznosili su 100 bodova ili su bili blizu te vrijednosti, signaliziravši rast u skladu sa srednjoročnim trendovima.
Pad indeksa u najnovijem tromjesečnom izvješću rezultat je šokova u opskrbi, uključujući zastoje u lukama koje je izazvao val potražnje za uvozom u prvoj polovini godine, i poremećaja u proizvodnji posebno automobila i poluvodiča, tumače u WTO-u.
Potražnja je u međuvremenu počela posustajati, primjećuju, ukazujući na pad indeksa izvoznih narudžbi.
"Hlađenje uvozne potražnje moglo bi ublažiti gužve u lukama, ali malo je vjerojatno da će zaostaci i kašnjenja biti eliminirani sve dok je logistika upravljanja kontejnerima na rekordnim razinama ili blizu njih", ističu u WTO-u.
Rezultati su uglavnom u skladu s prognozom WTO-a da bi obujam robne trgovine ove godine trebao porasti 10,8 posto, te usporiti na 4,7 posto u 2022.
Izglede i dalje zasjenjuju rizici koji bi mogli usporiti rast, velike razlike među pojedinim dijelovima svijeta i kontinuirana slabost trgovine uslugama, upozorava WTO.