(Hina/EPA)
Na području Osječko-baranjske županije posljednjih nekoliko godina ukupno je bilo 900 milijuna kuna investicija u poduzetničku aktivnost, potaknutih putem Hamag Bicroa, odnosno u sinergiji s poduzetnicima, rečeno je na 15. Međunarodnoj konferenciji o poduzetništvu suPPort održanoj u petak u Osijeku.
Predsjednik Uprave Hamag Bicro Vjeran Vrbanec ocijenio je da će pokazatelji biti još bolji s povezivanjem potpornih poduzetničkih institucija te kroz nove programe koji su već pokrenuti a koje kane financirati putem Nacionalnog plana za oporavak i otpornost te plasirati u sljedećih godinu i pol dana.
"Puno radimo zajedno s drugim potpornim institucijama, koje smo okupili u udrugu Bond, a kroz koju kanimo sve one usluge koje inače pružamo u svom radu ujednačiti i poboljšati, s ciljem da naši poduzetnici mogu dobiti konkretnu i kvalitetnu informaciju", kazao je Vrbanec.
Direktor Biosa Tihomir Pejin kaže da se taj poduzetnički inkubator više od 20 godina bavi razvojem poduzetništva na području Osijeka i županije te da se posebno fokusiraju na poduzetnike u početnim fazama rada, kada im je pomoć najpotrebnija. Dodao je da, uz razne podrške, poduzetnicima početnicima subvencioniraju i poslovne prostore.
O tome kako Istarska županija potiče razvoj malog i srednjeg poduzetništva govorio je Boris Sabatti iz Istarske razvojne agencije, ističući da je Istra po tome iznad prosjeka Hrvatske.
"Istra ima prednost što je počela nešto prije od ostalih s korištenjem europskih fondova, a usput smo jačali prerađivačku industriju i nove vidove turizma, tako da su pokazatelji malo bolji nego u ostatku Hrvatske", kaže Sabatti.
Po njegovim riječima, na tome je radila županija uz sinergiju gradova i općina, od edukacija od kreditnih poticajnih linija, a rezultati su vidljivi, jer su već 7. godinu su najbolja maslinarska regija na svijetu.
Voditeljica Poduzetničkog centra Grada Zagreba Tamara Didak podsjeća kako sve vrijeme rade na povjerenju korisnika. "Danas imamo više od 15 tisuća korisnika, iznad 1.000 edukacija i godišnje kroz Plavi ured prođe 2000 ljudi", rekla je Didak, dodajući kako su prepoznati kao mjesto koje poduzetnici trebaju i podrška kojoj vjeruju.
Kao primjer dobre prakse korištenja bespovratnih sredstava u internacionalizaciji poslovanja predstavio se vlasnik vinkovačke tvrtke Grad-Export Mario Šimić, koji je pohvalio suradnju s potpornim institucijama, posebno one vezane uz izradu projekata koje sufinancira EU. "Trenutačno imamo ulaganje u solarne elektrane i jedan projekat vezan uz inovacije", kazao je Šimić.
Inače, prva konferencija suPPort održana je 2007. godine s ciljem suradnje, umrežavanja i razmjene iskustava poduzetnika, potpornih institucija, lokalnih samouprava i znanstvenih institucija.
Ovogodišnja, 15. po redu, pod nazivom „Utjecaj potpornih institucija na razvoj poduzetništva – primjeri dobre prakse“, održana je u organizaciji osječkog Poduzetničkog inkubatora Bios, a sudjelovalo je više od 150 sudionika i 10 predavača.