MADRID

Španjolsko gospodarstvo već značajno usporilo - vlada

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Gospodarske aktivnosti u Španjolskoj značajno su usporile u prošlome tjednu nakon što je vlada poduzela mjere za suzbijanje širenja koronavirusa, upozorila je u ponedjeljak ministrica gospodarstva Nadia Calvino.

To četvrto najveće gospodarstvo eurozone u karanteni je od 14. ožujka i sve trgovine, osim onih ključnih poput supemarketa i ljekarni su zatvorene. Također je u niz tvornica obustavljena proizvodnja automobila.

"Gospodarska aktivnost, koja je bila dinamična do veljače, prošli je tjedan značajno usporila, dok je relativno uobičajena u industriji hrane, električne energije, plina, vode i telekomunikacija", rekla je ministrica na tiskovnoj konferenciji.

Premijer Pedro Sanchez prošli je tjedan upozorio da će gospodarstvo vjerojatno zabilježiti pad aktivnosti u 2020. zbog utjecaja epidemije.

U sklopu plana za ublažavanje utjecaja epidemije koronavirusa, španjolska je vlada najavila 200 milijardi eura "težak" paket za podršku i pomoć kompanijama.

Calvino je rekla da će vlada u utorak objaviti pojedinosti kreditnih linija i jamstava raspoloživih kompanijama koje su pogođene poremećajima u tokovima novca.

Poručila je i da će kreditne linije biti dostupne onim kompanijama koje su već izvijestile o financijskim teškoćama.

Banke čekaju na pojedinosti kako bi započele s dodjelom kredita kompanijama koje su već počele privremeno otpuštati na tisuće radnika.


Podijeli: Facebook Twiter