SINGAPUR

Sječa indonezijskih šuma mogla bi tvrtke stajati 10 milijardi dolara - studija

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Ugrožavanje šuma moglo bi kompanije koje trguju indonezijskim palminim uljem ili ga koriste u svojim proizvodima stajati čak 10 milijardi dolara samo u ovoj godini, pokazuje istraživanje globalne ekološke udruge.

Indonezija je najveći svjetski proizvođač palminog ulja koje se koristi u širokoj lepezi proizvoda široke potrošnje, od hrane do kozmetike. Titulu zahvaljuje ogromnim površinama prekrivenima šumom, koje je svrstavaju na treće mjesto u svijetu, nakon Amazonije i Konga.

Ekološke udruge optužuju je da za potrebe proizvodnje palminog ulja tolerira pretjeranu sječu šuma i ugrožavanje životinja.

Neprofitna grupa CDP  provela je anketu među 125 tvrtki koje proizvode, nabavljaju ili koriste indonezijsko palmino ulje, utvrdivši da očekuju ukupno 10 milijardi dolara potencijalnih financijskih šteta, povezanih s reputacijskim i tržišnim rizicima.

"Šteta za robnu marku najveći je financijski rizik, s potencijalnim financijskim utjecajem u ukupnom iznosu od 4,2 milijarde dolara", objavio je CDP, nekada Projekt za objavu podataka o ugljiku, u istraživanju objavljenom u srijedu navečer.

"S obzirom da je manje od polovine kompanija dalo financijske informacije, procjena vjerojatno ne iskazuje stvaran potencijalni financijski utjecaj", dodaju.

Ostali rizici uključuju smanjenu potražnju, proizvodne kapacitete i poremećaje u prodaji.

Troškovi rizika udvostručili su se ove godine, budući da sve više tvrtki objavljuje informacije a potrošači i tvrtke sve su svjesniji raširenog nestanka šuma.

Indonezija je u lipnju priopćila da je uoči sezone požara bila prisiljena smanjiti zaštitu tropskih šuma zbog skresane proračunske potrošnje u uvjetima pandemije koronavirusa.

Sječa šuma radi proizvodnje palminog ulja potaknula je neke zemlje da ograniče uvoz jestivog ulja dok je SAD blokirao neke malezijske proizvode od te sirovine zbog problematičnih uvjeta rada.

Indonezijska udruga proizvođača palminog ulja osporila je u četvrtak nalaze CDP-a, tvrdeći da tvrtke poštuju industrijske standarde.

"Nismo čuli nijedan jedincati prigovor ... da uporaba palminog ulja donosi veći financijski rizik", rekao je glasnogovornik udruge, dodavši da je tvrdnja besmislena jer je "palmino ulje cjenovno konkurentan proizvod".

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter