ZAGREB

Schroeder: Nove sankcije za Sjeverni tok 2 bile bi udar na europsko gospodarstvo

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Bivši njemački kancelar Gerhard Schroeder rekao je da bi nove američke sankcije protiv projekta Sjeverni tok 2 značile "namjerni prekid transatlantskog partnerstva, nezakonit napad na europsko gospodarstvo i neprihvatljivo miješanje u suverenitet EU-a i energetsku sigurnost zapadne Europe".

Te Shroederove ocjene donosi novina Handelsblatt, uz tvrdnju da će ih bivši kancelar iznijeti u srijedu na sjednici Bundestagova Odbora za ekonomiju i energetiku.

"Više od 120 tvrtki iz područja brodogradnje, inženjerstva, zaštite okoliša i sigurnosti koje rade ili su radile na plinovodu Sjeverni tok 2 izravno su pogođene" (američkim sankcijama), naglasio je Schroeder. Istaknuo je kako su sankcije usmjerene ne samo na ruske, već i na europske tvrtke.

"Iza svake od tih tvrtki su europska radna mjesta koja su u opasnosti", upozorio je.

Bivši kancelar upozorio je da bi, budu li usvojene nove američke sankcije, financijski gubici bili ogromni.

"Ulaganje u europsku infrastrukturu u iznosu od 12 milijardi eura bilo bi u opasnosti, a potrošači u Europi suočili bi se s dodatnim troškovima do četiri milijarde eura godišnje", rekao je Schroeder.

Schroeder je također istaknuo štetu koju bi američki jednostrani postupci nanijeli odnosima s Europom.

"Ekonomske sankcije protiv saveznika u NATO-u tijekom trenutne gospodarske krize nisu ništa drugo do namjerni prekid prekoatlantskog partnerstva", rekao je bivši kancelar.

Schroeder je pozvan na sjednicu Odbora za ekonomiju i energetiku Bundestaga, koji će u srijedu raspravljati o izgradnji plinovoda Sjeverni tok 2 i energetskom suverenitetu Europe i Njemačke. Osim Schroedera, na sastanak je pozvano i sedam predstavnika njemačkih ekonomskih krugova.

Projekt Sjeverni tok uključuje izgradnju dva cjevovoda ukupnog kapaciteta 55 milijardi kubičnih metara godišnje od obale Rusije preko Baltičkog mora do Njemačke. Do sada je izgrađeno 93 posto planiranog cjevovoda. No, projekt je znatno usporen jer je krajem 2019. zbog američkih sankcija švicarska tvrtka Allseas zaustavila izgradnju plinovoda i povukla svoje brodove - cjevopolagače.

Republikanci su početkom lipnja podnijeli prijedlog zakona Senatu SAD-a za proširenje sankcija na plinovodu Sjeverni tok 2, a press služba jednog od predlagača objavila je kako taj prijedlog pojašnjava i proširuje sankcije prema zakonu o osiguravanju energetske sigurnosti Europe i ima za cilj blokiranje dovršetka plinovoda.

Mnogi pak američke poteze tumače pokušajem onemogućavanja izvoza ruskog plina u Europu kroz Sjeverni tok 2, za račun izvoza viškova američkog ukapljenog prirodnog plina na to izdašno tržište.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter