(Hina/EPA)
Ugovor za pripremu projektne dokumentacije za izgradnju vertikalne obale u luci Vukovar, vrijedan 1,67 milijuna eura, potpisan je u srijedu u Vukovaru između Lučke uprave i Instituta IGH.
Ugovor su potpisali v.d. ravnatelja Lučke uprave Iva Horvat i predsjednik Uprave Instituta IGH Robert Petrosian, a tom je prigodom istaknuto da je riječ o iznimno značajnom ulaganju ne samo za vukovarsku luku nego i za hrvatsko gospodarstvo.
Projekt je sufinanciran putem bespovratnih sredstava iz fondova EU u iznosu od 85 posto, dok je ostatak financiran iz državnog proračuna. Trebao bi biti završen do 31. ožujka 2024. godine.
"Kada projekt bude završen dobit ćemo 300 metara nove vertikalne obale u Luci Vukovar. Do sada smo ugovorili vođenje projekta, a danas smo potpisali ugovor o izradi projektne dokumentacije sa zajednicom ponuditelja IGH, KPMG Croatia d.o.o. i Vodoprivredni projektni biro iz Zagreb", kazala je v.d. ravnateljica Lučke uprave Vukovar Iva Horvat.
Po njezinim riječima, ishod ugovora bi trebale biti dozvole potrebne za gradnju, nakon čega slijedi postupak apliciranja prema EU fondovima za sredstva potrebna za izgradnju.
"Ideja je da se izgradi 300 metara nove vertikalne obale u Luci Vukovar koja bi se povezala s željezničkom infrastrukturom kroz izgradnju novih industrijskih kolosjeka kao i s cestovnom infrastrukturom kroz gradnju pristupnih cesta, a izgradile bi se i nove manipulativne površine i skladišta", pojasnila je, navodeći kako bi time Luka Vukovar postala efikasnija i s puno bržom dinamikom radova, a brodovima bi bio omogućen pristanak bez obzira na dubinu Dunava.
Horvat nije znala reći koliko bi u konačnici koštali sami radovi izgradnje vertikalne obale.
Predsjednik Uprave Instituta IGH Robert Petrosian kazao je kako je projekt dio šireg razvoja Luke Vukovar, na koridoru Rajna-Dunav. "Takvih projekata je malo i zato su još vrijedniji. Zadnji sličan koji smo radili bio je u Zadru", napomenuo je Petrosian, dodavši da će se u sklopu projekta graditi i dio za smještaj kontejnera.
Ravnateljica Uprave unutarnje plovidbe Ministarstva mora, prometa i infrastrukture Duška Kunštek ocijenila je kako je projekt izgradnje vertikalne obale u Luci Vukovar jedan od strateških za razvoj Slavonije. "Luka Vukovar je od iznimne važnosti za Hrvatsku kao i sama rijeka Dunav koja nas povezuje s cijelim Podunavljem", navela je te istaknula da je za Luku Vukovar ključno povezivanje sa željezničkom i cestovnom infrastrukturom.
Luka Vukovar je jedina riječna luka u Hrvatskoj, smještena na desnoj obali rijeke Dunav, koja svojom klasom plovnosti Vc u ovom dijelu Europe omogućava dostupnost plovidbe 365 dana u godini.
Ukupna površina lučkog područja iznosi otprilike 19 hektara, od toga u koncesiji koristi društvo 2,68 hektara, a dužina operativne obale, koje uključuje četiri veza, iznosi 450 metara. Trenutni kapaciteti omogućavaju godišnji prekrcaj roba od oko 1.200.000 – 1.500.000 tona, ovisno o vrsti tereta.