VARŠAVA

Poljska banka ponovo kreditira trgovinu ugljenom

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Poljski zajmodavac Pekao promijenio je kreditnu politiku kako bi omogućio financiranje trgovine ugljenom i uvoz nekoliko milijuna tona tog fosilnog goriva čija je cijena snažno skočila.

"Izuzeće se odnosi samo na financiranje trgovine ugljenom i privremene je naravi, a proizlazi iz trenutne situacije na tržištu sirovina", stoji u priopćenju banke, poslanom Reutersu u utorak elektronskom poštom.

Pekao je ujedno istaknuo da će zadržati zabranu financiranja novih rudnika ugljena i lignita, kao i projekata proizvodnje električne energije u termoelektranama na ugljen i dodao da će ustrajati u mjerama financiranja proizvodnje energije iz obnovljivih izvora.

Poljska se suočila s višestrukim poskupljenjem ugljena i njegovom nestašicom na tržištu nakon što je EU zabranio uvoz iz Rusije zbog njezine invazije na Ukrajinu.

Najveći proizvođač ugljena u Europskoj uniji lani je iz Rusije uvezao oko osam milijuna tona tog energenta, koji je uglavnom koristio za grijanje 3,8 milijuna kućanstava i za napajanje manjih toplana, podsjeća Reuters.

U srpnju vlada je naložila uvoz 4,5 milijuna tona ugljena kako bi nadomjestila manjak u opskrbi.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter