(Hina/EPA)
Poslovanje europskih kompanija u Kini izloženo je riziku zbog nastojanja azijskog diva da se što više osloni na vlastite snage kako bi smanjio ovisnost o Zapadu, zaključak je izvješća objavljenog u četvrtak.
Mnogi strahuju od kontinuiranog kineskog udaljavanja od drugih velikih sila budući da bi taj proces mogao poremetiti normalan protok globalne trgovine, stoji u izvješću Trgovinske komore EU-a u Pekingu i Kineskog instituta Merics u Berlinu.
Kina ulaže pojačane napore kako bi smanjila ovisnost svog gospodarstva o Zapadu, naglašavaju autori izvješća.
Odnos Kine i SAD-a vjerojatno će ostati napet i nakon što Joe Biden preuzme dužnost američkog predsjednika, procjenjuju.
Iako se očekuje da će Bidenov kabinet biti manje agresivan od kabineta na odlasku, Kinu će vjerojatno i dalje doživljavati kao strateškog konkurenta, što znači da vjerojatno treba očekivati promjene u procesu globalizacije.
"Raskid veza" ne utječe samo na opskrbne lance, Kina nastoji izgraditi vlastite kapacitete i na području podataka, digitalne tehnologije i industrijskih standarda.
Europske tvrtke koje posluju u Kini svjesne su kineskog udaljavanja i nazivaju ga "složenim i problematičnim" procesom u kontekstu nastojanja da profitiraju od kineskog oporavka od koronakrize.
Krajem prošle godine Kina i EU postigli su nakon sedmogodišnjih pregovora načelni dogovor o investicijskom sporazumu, koji bi europskim tvrtkama trebao olakšati pristup kineskom tržištu, osigurati ravnopravno tržišno natjecanje i otvoriti nove poslovne prilike, napominje dpa.