(Hina/EPA)
Izvozna potražnja poduprla je i u lipnju oporavak njemačke industrije od šoka koji su prouzročile mjere suzbijanja pandemije koronavirusa, pokazali su podaci objavljeni u petak.
Njemačka industrijska proizvodnja porasla je u lipnju 8,9 posto u odnosu na prethodni mjesec, potaknuta dijelom i 14,9-postotnim povećanjem izvoza na mjesečnoj razini, najsnažnijim u gotovo 30 godina, pokazuju izvješća statističkog ureda Destatisa.
U svibnju proizvodnja je porasla 7,4 a izvoz devet posto u odnosu na prethodni mjesec, pokazujući naznake oporavka prvi puta od izbijanja pandemije.
Proizvodnja u automobilskom sektoru poskočila je u lipnju čak 54,7 posto u odnosu na svibanj, iako je njezin obujam još uvijek 20 posto niži nego u veljači, mjesecu prije izbijanja epidemije.
Opći oporavak izvoza prikriva velike razlike među pojedinim zemljama u različitim fazama pandemije.
Kina se prva našla na udaru epidemije, poduzevši drastične mjere kako bi suzbila zarazu. U lipnju je bilježila tek sporadične nove slučajeve, život i gospodarstvo gotovo su se normalizirali, što se očitovalo i u skoku uvoza iz Njemačke za 15,4 posto na godišnjoj razini.
SAD je pak u lipnju bilježio veliki broj novozaraženih a unatoč postupnom ublažavanju mjera suzbijanja epidemije potražnja za robom iz Njemačke bila je u lipnju 20,7 posto niža nego u istom mjesecu prošle godine, primjećuje Reuters.
Njemački uvoz također je snažno porastao u lipnju, za sedam posto na mjesečnoj razini, najsnažnije u deset godina.
Duboki tragovi
Unatoč snažnom skoku, i izvoz i uvoz bili su u lipnju prema sezonski i kalendarski prilagođenim podacima 16 odnosno 12,5 posto niži nego u veljači, mjesecu prije izbijanja pandemije.
Duboke tragove pandemije otkriva i usporedba s istim prošlogodišnjim mjesecom.
Tako je njemački izvoz u lipnju bio 9,4 posto a uvoz 10 posto manji nego u istom prošlogodišnjem mjesecu.
Njemačka je u lipnju bilježila višak u trgovinskoj razmjeni sa svijetom od 15,6 milijardi eura. U veljači iznosio je 20,3 milijarde a u prošlogodišnjem lipnju 16,5 milijardi eura.
Ekonomisti upozoravaju da bi njemačko gospodarstvo u sljedećim mjesecima moglo posustati u nastojanjima da se vrati na pretkrizne razine.
"Drugim riječima, oporavak će u predstojećem razdoblju biti spor i neravnomjeran", smatra Claus Vistsen iz Pantheon Macroeconomicsa.