ŠANGAJ

Oporavak gospodarstva motor rekordne proizvodnje struje iz ugljena - IEA

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Nagli oporavak gospodarstva od koronakrize mogao bi u ovoj godini donijeti rekordnu proizvodnju struje u termoelektranama na ugljen, budući da obnovljivi izvori ne mogu pratiti potražnju, upozorila je Međunarodna agencija za energiju (IEA).

Nakon pada u 2019. i 2020., globalna proizvodnja struje iz ugljena porast će ove godine devet posto, na rekordnih 10.350 teravat sati, procjenjuju u IEA-i u izvješću o ugljenu, objavljenom u petak.

Motor njezina snažnog rasta u ovoj godini nagli je oporavak gospodarstva i veliki val potražnje za strujom, koju obnovljivi izvori ne mogu pratiti, upozorava IEA.

Ukupna potražnja za ugljenom, uključujući sektore poput cementa i čelika, porast će ove godine šest posto i neće dosegnuti rekordne razine iz 2013. i 2014. godine, ali bi novi rekord mogla dosegnuti u 2022. godini, navodi se u izvješću IEA-e.

Kina čini više od polovine globalne proizvodnje električne energije iz ugljena, a ove će godine u termoelektranama na ugljen proizvesti devet posto više struje, unatoč slabijem rastu pred kraj godine, procjenjuje agencija.

U Indiji proizvodnja će porasti 12 posto, što će obje azijske zemlje donijeti novu rekordnu razinu proizvodnje struje iz ugljena, i to paralelno "impresivnim" kapacitetima za proizvodnju iz energije Sunca i vjetra.

Još snažniji rast proizvodnje struje u termoelektranama na ugljen bilježit će u ovoj godini Sjedinjene Države i Europska unija, za gotovo 20 posto, ali ona ipak neće premašiti razinu iz 2019. godine, napominju u IEA-i.

"U sljedećoj godini potrošnja ugljena na ta dva tržišta trebala bi ponovo krenuti silaznom putanjom zbog sporog rasta potražnje za strujom i naglog rasta struje iz obnovljivih izvora", procjenjuju. 

Povećanje proizvodnje struje iz ugljena zabrinjava jer nam pokazuje da je svijet daleko od pravog puta u nastojanjima da smanji emisiju stakleničkih plinova neto na nulu, poručio je izvršni direktor IEA-e Fatih Birol.

Smanjenje uporabe ugljena bilo je glavna tema rasprava na pregovorima o klimi u Glasgowu u studenom. Zemlje su konačno pristale postupno smanjiti potrošnju kako bi se ograničenje rasta temperature na Zemlji zadržalo što je moguće bliže zacrtanih 1,5 stupnja Celzija.

Kina se već obvezala da će početi smanjivati ??potrošnju ugljena, tek nakon 2025., budući da želi sačuvati dovoljno prostora za daljnje povećanje proizvodnih kapaciteta u sljedeće četiri godine.

Prema izvješću kojeg su ovog tjedna objavili istraživači kineskog State Grid Corporationa, zabrinutost za energetsku sigurnost vjerojatno će tijekom razdoblja od 2021. do 2025. potaknuti izgradnju dodatnih 150 gigavata (GW) novih termocentrala, koji će time dosegnuti 1.230 GW.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter