(Hina/EPA)
Svjetsko gospodarstvo izlazi iz najdublje faze koronakrize ali novi val zaraze zakočio je aktivnosti u mnogim zemljama, posebno teško pogodivši uslužni sektor, upozorio je Međunarodni monetarni fond (MMF).
Ljudi i dalje moraju držati razmak kako bi se spriječilo širenje virusa a uslužni sektor usmjeren je na česte kontakte s klijentima i potrošačima, podsjeća MMF u bilješci pripremljenoj za samit čelnica 20 najvećih razvijenih i gospodarstva u razvoju G20.
"Neizvjesnost i rizici iznimno su snažno izraženi", napisali su stručnjaci, ocijenivši da će "kriza vjerojatno ostaviti duboke ožiljke čija će se dubina razlikovati od zemlje do zemlje".
U odvojenoj bilješci na blogu čelnica MMF-a Kristalina Georgijeva istaknula je da značajan napredak u razvoju cjepiva ulijeva nadu da bi koronavirus mogao biti pobijeđen.
"Nazire se medicinsko rješenje za krizu, ali gospodarstvo i dalje čeka dug i težak put na kojem bi moglo često posrnuti", upozorila je Georgijeva.
U MMF-u naglašavaju da razdvajanje financijskih tržišta od realnog gospodarstva predstavlja rizik po financijsku stabilnost.
Ističu također da bi mogući novi valovi pandemije i stroža ograničenja kretanja i kašnjenje u razvoju i distribuciji cjepiva mogli dodatno zakočiti gospodarski rast i rezultirati još težim posljedicama.
Vlade širom svijeta do sada su na njihovo ublažavanje potrošile nekih 12.000 milijardi dolara, što je spriječilo još gore ishode u borbi protiv bolesti, ali siromaštvo se širi a nejednakost produbljuje i potrebna je dodatna pomoć, naglašava MMF.
Georgijeva je pozvala vlade da koordiniraju planirane poticaje kako bi bili što efikasniji a čelnicima zemalja u skupini G20 poručila je da obećaju veća ulaganja u zelene tehnologije i više cijene ugljika.
To bi moglo potaknuti rast gospodarstva i kreirati oko 12 milijuna radnih mjesta u sljedećem deseljeću, podsjetila je.