BERLIN

Njemačka industrijska proizvodnja i izvoz porasli u studenome

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Njemačka industrijska proizvodnja i izvoz porasli su u studenome, sedmi mjesec zaredom, pokazali su u petak najnoviji podaci njemačkog statističkoig ureda Destatisa.

Industrijska proizvodnja u studenome je porasla za 0,9 posto u odnosu na mjesec ranije a izvoz za 2,2 posto, objavio je statistički ured.

Uvoz je također porastao, za 4,4 posto u odnosu na listopad, što je rezultiralo smanjenjem viška na tekućem računu bilance plaćanja i u trgovinskoj razmjeni u odnosu na mjesec ranije.

Snažnije aktivnosti u sektoru proizvodnje i graditeljstva nadoknadile su pad proizvodnje energije, od gotovo četiri posto, pokazali su podaci statističkog ureda.

"Industrija i građevinski sektor uspjeli su dodatno povećati proizvodnju u studenome dok je energetski sektor bilježio osjetniji pad s obzirom na djelomični lockdown", objašnjavaju podatke u ministarstvu gospodarstva i energetike.

"Izgledi za industriju još su prigušeni zbog pandemije i postroženog lockdowna ali narudžbe i raspoloženje u poduzećima poboljšani su u posljednje vrijeme", dodaju.

"To upućuje na zaključak da je mjere sada ne pogađaju industriju snažno kao u proljeće prošle godine", napominju u ministarstvu.

Nove narudžbe porasle su u studenome za 2,3 posto u odnosu na listopad, prekoračivši pretpandemijsku razinu za više od šest posto, izvijestilo je jučer ministarstvo. Porasla je i domaća i inozemna potražnja, a posebno se izdvajao 6,1-postotni skok narudžbi iz eurozone. 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter