(Hina/EPA)
Marokanska vlada i sudionici sektora turizma nadaju se da će potaknuti građane na putovanja u poznata domaća odredišta i time kompenzirati oštar pad dolazaka stranih gostiju zbog koronakrize.
U televizijskoj promotivnoj kampanji pod sloganom "doviđenja" vlada podsjeća građane na brojne domaće atrakcije, od drevnih bazara u Marakešu do plaža u Agadiru.
Turizam čini sedam posto ukupne gospodarske aktivnosti te mediteranske zemlje i zapošljava više od pola milijuna ljudi. Lani je ostvario osam milijardi dolara deviznog priljeva, ugostivši oko 13 milijuna stranih turista.
"Znamo da strani gosti neće doći ovoga ljeta”, izjavila je ministrica turizma Nadia Fettah Alaoui, dodajući kako je poticanje domaćeg turizma polazišna točka za ponovno otvaranje sektora.
Kriza povezana s potpunom karantenom i zabranom svih međunarodnih putovanja od sredine ožujka srezala je primanja mnogih radnika, ograničivši im raspoloživa sredstva za ovogodišnji odmor. Osim toga, većina hotela u Maroku više je prilagođena potrebama stranih gostiju.
Domaći turizam čini 30 posto hotelskih gostiju, a milijun Marokanaca svake godine putuje u inozemstvo i potroši približno dvije milijarde dolara.
Lahcen Zelmat, čelnik hotelskog udruženja, kaže da će kod domaćih gostiju bolje proći ponuda smještaja u apartmanima s pristupom bazenima nego sobe koje nudi većina hotela.
Vlada je već poduzela neke poteze kako bi pomogla turoperatorima, hotelima i domaćim zrakoplovnim tvrtkama, skicirajući zakon koji bi im omogućio da gostima ponude rezervacije za nove termine umjesto povrata novca za one otkazane u koronakrizi.
Također su odgodili rokove za plaćanje poreza i zatražili od banaka da klijentima ponude odgodu otplate kredita. Radnici koji su dobili otkaz od države mjesečno dobivaju naknadu od 2000 dirhama (200 dolara).
Udruženje sektora organizacije putovanja CNT zatražilo je od vlade da nastavi provoditi mjere i nakon lipnja, ističući da bi se uz državno ulaganje 170 milijuna dolara sektor mogao oporaviti do 2022. godine.
Bez pomoći vlade oporavak bi se mogao otegnuti do 2024. godine, upozoravaju.