(Hina/EPA)
Londonska burza (LSE) započela je u petak ekskluzivne pregovore s Euronextom o prodaji talijanskog burzovnog operatera Borse Italiane, koji upravlja Milanskom burzom i ključnom platformom za trgovanje talijanskim državnim obveznicama.
Tim potezom francuskog burzovnog operatera iz nadmetanja bi mogla biti istisnuta druga dva zainteresirana burzovna operatera, njemački Deutsche Boerse i švicarski Six.
LSE-ova prodaja Milanske burze, takozvani „projekt Botticelli", osjetljivo je političko pitanje za Rim budući da će budući vlasnik preuzeti kontrolu nad platformom na kojoj se trguje i talijanskim državnim dugom, podsjeća Reuters.
LSE mora prodati Borsu Italianu kako bi ishodio odobrenje regulatora u EU za 27 milijardi dolara vrijednu akviziciju tvrtke za pružanje podataka Refinitiv, koja je u 45-postotnom vlasništvu Thomson Reutersa, matične kompanije novinske agencije Reuters.
Prema podastrtim ponudama, talijanski burzovni operater procijenjen je na četiri milijarde eura, rekli su izvori prije jučerašnjeg sastanka LSE-ova odbora na kojem su razmatrane pristigle ponude.
Nije jasno koliko je točno Euronext ponudio za stjecanje posebnog statusa u pregovorima o kupnji talijanskog burzovnog operatera.
Euronext je pridobio i LSE i talijansku vladu povezivanjem s talijanskom državnom bankom Cassom Depositi e Prestiti (CDP) i bankom Intesom Sanpaolo u toj akviziciji.
Bude li ponuda prihvaćena, i CDP i Intesa postat će dioničari u francuskom burzovnom operateru upisom za predloženu dokapitalizaciju.
"Predloženim povezivanjem Borse Italiane i Euronexta nastao bi vodeći igrač na tržištu kapitala u kontinentalnoj Europi”, stoji u priopćenju Euronexta.
Prema predloženom sporazumu, talijanska državna banka dobila bi jedno mjesto u nadzornom odboru Euronexta, a predsjednik novonastale grupe bio bi neovisni član odbora koji bi također bio talijanski kandidat.
"Borsa Italiana zadržala bi sadašnje funkcije, strukturu i veze unutar talijanskog ekosustava i sačuvala talijanski identitet i utjecaj”, kažu u Euronextu.
Borsa Italiana pridružila bi se skupini burzi „pod kapom” Euronexta, koja uključuje burze u Dublinu, Oslu, Bruxellesu, Amsterdamu i Parizu, uz doprinos u vidu jakih kapaciteta u trgovanju obveznicama, prijeboju i namiri.
"U Milanu i Rimu bila bi ključna poslovanja i središnje funkcije nove grupe”, napominje Euronext.
Tako bi se Milanska burza vratila u vlasništvo eurozone, nakon izlaska Britanije iz EU-a, što će vjerojatno razveseliti Bruxelles koji želi ojačati tržište kapitala u EU, dodaje Reuters.
Švicarski burzovni operater Six nije želio komentirati, dok njemački burzovni operater Deutsche Boerse nije odmah odgovorio na Reutersov upit za komentarom.
Čini se da izvršni direktor LSE-a David Schwimmer želi da sporazum bude postignut prije 16. prosinca kad bi europski regulator za zaštitu tržišnog natjecanja trebao odlučiti hoće li odobriti LSE-ovo preuzimanje Refinitiva, nagađa Reuters.