FRANKFURT

Krizne mjere pomogle su europskom financijskom sustavu - supervizor

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Europski financijski sustav za sada se dobro nosi s posljedicama pandemije koronavirusa, ali to nije argument za preuranjeno ukidanje mjera pomoći, upozorio je Europski odbor za sistemske rizike (ESRB).

Brzi odgovor zemalja na krizu i ulijevanje novca u ekonomiju pomogli su financijskom sustavu da nastavi funkcionirati, konstatirao je ESRB u izvješću objavljenom u utorak.

Odbor procjenjuje pomno prati financijski sustav EU-a kako bi na vrijeme uočio eventualne naznake sistemskog rizika. Pod njegovim su nadzorom banke, osiguravatelji, upravitelji imovinom, neformalne financijske institucije i druge financijske tvrtke.

"Brze mjere vlada pokazale su se ključnima u ublažavanju utjecaja krize na kućanstva i tvrtke", naveo je ESRB.

Programi poput izravne bespovratne pomoći i državnih jamstava, potpomognuti poticajnom monetarnom politikom, odigrali su važnu ulogu u stabilizaciji kreditiranja i spriječili su krizu likvidnosti, objavio je ESRB.

Upozoravaju ipak da, što pandemija dulje traje, to je veća opasnost negativnih posljedica u financijskom sektoru.

Prebrzo ukidanje potpora gospodarstvu moglo bi pogoršati gospodarsku krizu koju je prouzročio koronavirus, konstatiraju. Ostanu li pak mjere pomoći predugo na snazi, to će pojačati pritisak na državne financije i omesti strukturne reforme, upozoravaju.

Problem zahtijeva precizno balansiranje, primjerice ciljanjem pomoći na sektore kojima je najpotrebnija i pozornim praćenjem održivosti privatnog duga, sugeriraju.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter