BUDIMPEŠTA

Kamatni prihodi poduprli tromjesečne prihode mađarske banke OTP

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Mađarska banka OTP izvijestila je u petak o snažnom rastu prihoda u trećem tromjesečju, poduprtom pojačanim kreditiranjem i prepolovljenim troškovima rizika koji signaliziraju ublažene posljedice prvog udara koronakrize.  

Ukupni su prihodi OTP-a u razdoblju od srpnja do rujna porasli osam posto, na 294,39 milijardi forinti (820 milijuna eura).

Pritom su neto prihodi od kamata poskočili 11 posto, na 195,74 milijarde forinti. Neto prihodi od naknada i provizija uvećani su dva posto, na 74,24 milijarde forinti.

Banka je tromjesečje zaključila s konsolidiranom dobiti nakon poreza od 113,57 milijardi forinti, manjom 14 posto nego u istom lanjskom razdoblju.

Kada se isključi utjecaj akvizicija i otpuštene rezervacije za moratorij po kreditima, iznosila je 117,65 milijardi forinti i bila je viša šest posto nego lani. 

Ukupni troškovi rizika bili su upola niži nego u istom prošlogodišnjem razdoblju, spustivši se na 5,1 milijardu forinti.

Pandemija koronavirusa i njezine ekonomske posljedice ostavile su traga na rezultatu za prvih devet ovogodišnjih mjeseci, uključujući ušesterostručene troškove rizika, u iznosu 135,85 milijardi forinti.

Ukupni su prihodi u razdoblju od siječnja do rujna bili 12 posto viši nego u istom prošlogodišnjem razdoblju i iznosili su 862,47 milijardi forinti.

Konsolidirana dobit nakon poreza potonula je pak 39 posto, na 188,17 milijardi forinti.

Prilagođena za utjecaj akvizicija, bila je 26 posto niža nego lani i iznosila je 231,7 milijardi forinti.

Stopa adekvatnosti kapitala iznosila je na kraju rujna 14,6 posto i bila je viša za gotovo pola postotnog boda nego na kraju ožujka, u vrijeme razbuktavanja pandemije koronavirusa.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter