(Hina/EPA)
Europska unija sučeljena je s potencijalnih 90 milijardi eura gubitka u gospodarstvu u ovoj godini ako ne sustigne tempo cijepljenja protiv covida 19 u nekim drugim zemljama, pokazala je u srijedu studija njemačkog osiguravateljskog diva Allianza.
Vlade EU-a našle su se na udaru kritika zbog sporog početka cijepljenja, koji kritičari uspoređuju s brzim tempom cijepljenja u Velikoj Britaniji, Izraelu i SAD-u, tvrdeći da je usporedba dokaz neuspješnog planiranja u Bruxellesu.
Da bi postigao ciljanu razinu od 70 posto cijepljenih građana do ljeta, EU bi trebao cijepiti šest puta brže, prema studiji Allianza i kreditnog osiguravatelja Eulera Hermesa, koju je Reuters vidio prije objave.
Sadašnjim tempom stvaranje imuniteta zajednice neće se postići prije 2022. godine, a što dulje cijepljenje europskog stanovništva bude trajalo, to će gospodarstvo dulje trpjeti negativne posljedice ograničenja i mjera zatvaranja, upozoravaju autori studije.
"Jedan euro uložen u brže cijepljenje (kroz infrastrukturu, povećanu proizvodnju cjepiva) mogao bi spriječiti četiri eura gubitaka", ističu.
Šefica Europske komisije Ursula von der Leyen izjavila je u utorak da EU kasni za konkurencijom tri do četiri tjedna zbog strožih postupaka izdavanja dozvola za cjepiva.
Problemi s isporukom cjepiva trebali bi biti se smanjiti u drugom tromjesečju, ali povećanje proizvodnje i dalje ostaje izazov, rekla je čelnica EK.