(Hina/EPA)
Ministrica regionalnog razvoja i fondova EU Nataša Tramišak istaknula je u petak na početnoj konferenciji projekta „Studijsko-tehnička dokumentacija geotermalnog potencijala Osječko-baranjske županije“ da je to još jedan vrijedan projekt koji se financira iz EU fondova na području te županije, kojih je dosad ugovoreno u vrijednosti 5,8 milijardi kuna.
Kazala je da su geotermalna energija i geotermalni izvori obnovljivi izvori energije i put ka zelenoj tranziciji koju je zadala Europska unija do 2050. godine. Nove mogućnosti koje se otvaraju u programskom razdoblju od 2021. do 2027. godine upravo ciljaju na korištenje zelene energije, digitalizacije, digitalne transformacije i svega drugog što će doprinijeti rastu domaćeg gospodarstva.
„Zadovoljstvo je čuti da su geotermalni potencijali na području ove županije kvalitetan resurs koji se može koristiti u svrhe utilizacije izvora, dakle u energetske svrhe, u poljoprivrednoj proizvodnji i u razvoju kontinentalnog turizma. Potencijali su veliki i Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU stoji na raspolaganju i kreiramo nove projekte koji će koristiti geotermalni potencijal kao izvor energije. Želim istaknuti kako na području ove županije trenutno imamo 5,8 milijardi kuna ugovorenih projekata koji se financiraju iz fondova EU, a rok za završetak svih projekata je do 2023. godine. I ova konferencija primjer je da se ide u dobrom smjeru i da će projekti biti kvalitetno i na vrijeme realizirani“, zaključila je Tramišak.
Osječko-baranjski župan Ivan Anušić naglasio je kako je vrijednost projekta 3,2 milijuna kuna, od čega blizu 2,8 milijuna kuna sufinancira EU, a preostali iznos financira Osječko-baranjska županija.
„Geotermalni izvori su budućnost zelene energije i budućnost gospodarskog razvoja Hrvatske. Imamo sreću da na našem području postoje geotermalni izvori, ali su do sada bili neiskorišteni. Na proljeće ćemo imati kompletnu studiju i saznati koliki su potencijali svakog pojedinačnog geotermalnog izvora i koje su mogućnosti njihovih korištenja. Oni mogu doprinijeti i zdravstvenom turizmu i turizmu općenito, zatim poljoprivrednoj proizvodnji u staklenicima i plastenicima te proizvodnji električne energije, grijanju kućanstava i drugih objekata. Smatram da su geotermalni izvori veliki potencijal kojeg trebamo iskoristiti“, rekao je Anušić.
Voditeljica projekta Željka Sladović dodala je kako je njezin tim u zadnja četiri mjeseca analizirao prikupljene geološke podatke. Nakon detaljnih analiza izdvojili su lokacije koje su potencijalne za proizvodnju geotermalne vode.
„Ustanovili smo da postoji više lokacija koje se mogu koristiti u toplinarstvu. Sedam lokacija je sa temperaturama između 100 do 120 stupnjeva Celzijevih zadovoljavajućeg protoka koje bi se mogle koristiti za proizvodnju struje putem modularnih elektrana i tri lokacije gdje bi se mogla proizvoditi struja putem geotermalnih elektrana. Na osnovu ekonomskih i tehnoloških parametara od svih tih lokacija odlučili smo u drugom dijelu studije detaljno analizirati pet lokacija koje su na području Donjeg Miholjca, Osijeka, Čamagajevaca, Gata i Marijanaca“, zaključila je Sladović.