(Hina/EPA)
Cijene nafte zadržale su se u utorak na međunarodnim tržištima iznad 82 dolara, balansirajući između smanjenih zaliha i procjena o povećanju svjetske proizvodnje u sljedećim mjesecima i širenja zaraze koronavirusom u Europi.
Na londonskom je tržištu cijena barela bila gotovo nepromijenjena u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 82,14 dolara. Na američkom se tržištu barelom trgovalo po 25 centi nižoj cijeni, od 80,63 dolara.
Cijene nafte podupirala je proteklih tjedana odluka Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njezinih saveznika da unatoč pozivima da osjetno poveća opskrbu u prosincu i na početku iduće godine na tržište izbacuje dodatnih samo 400 tisuća barela dnevno.
"Tržište nafte bit će tijesno opskrbljeno i u kratkoročnoj perspektivi, što bi trebalo poduprijeti cijene", rekao je analitičar Commerzbanka Carsten Fritsch.
Glavni izvršni direktor Trafigure Jeremy Weir objašnjava da je nedostatna opskrba na globalnim tržištima nafte posljedica vraćanja potražnje na razinu prije pandemije.
"(Potražnja) je stvarna, a ne umjetno tijesna zbog postupaka OPEC-a", naglasio je Weir na samitu FT Commodities Asia.
Međunarodna agencija za energiju (IEA) procijenila je pak u mjesečnom izvješću o naftnim tržištima da bi rast cijena na tržištima nafte mogao popustiti jer visoke cijene potiču povećanje proizvodnje, osobito u SAD-u.
"Ponuda će rasti sve više kako bi podmirila potražnju, a trenutne cijene osiguravaju savršene uvjete proizvođačima za povećanje proizvodnje", rekla je analitičarka Rystad Energy Louise Dickson.
"No, to se neće dogoditi odmah, pa će u ostatku 2021. prevladavati bikovsko raspoloženje", dodala je Dickson .
Glavni tajnik OPEC-a Mohammad Barkindo upozorio je danas na vidljive znakove da bi tržište moglo bilježiti višak u ponudi već ove godine.
"Višak će nastati već u prosincu", izjavio je Barkindo na marginama konferencije o energetici.
OPEC je u prošlom tjednu snizio procjenu svjetske potražnje za naftom u četvrtom tromjesečju, za 330.000 barela dnevno (bpd) u odnosu na prošlomjesečnu prognozu, tumačeći da visoke cijene energije ometaju gospodarski oporavak od pandemije covida 19.
Trgovci istodobno strahuju za potražnju zbog naglog širenja koronavirusa u Europi koja je postala epicentar zaraze, pa su neke vlade ponovo počele razmišljati o mjerama zatvaranja. I Kina se bori s novim valom zaraze koji je pokrenula varijanta delta.
Odvojeno je OPEC danas objavio da je barel referentne košarice nafte njegovih članica u ponedjeljak stajao 80,84 dolara, što znači da je pojeftinio 80 centi u odnosu na prethodni dan.