LONDON

Cijene nafte porasle prema 59 dolara uoči razgovora SAD-a i Kine

| Autor: Hina

Cijene nafte porasle su u ponedjeljak na međunarodnim tržištima prema 59 dolara zbog nade u napredak u trgovinskim pregovorima SAD-Kine i naznaka mogućih problema u opskrbi iz velikih izvoznika.

Na londonskom je tržištu cijena barela porasla 52 centa u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila 58,89 dolara. Na američkom se tržištu barelom trgovalo po 64 centa višoj cijeni, od 53,45 dolara.

Prošlog tjedna trgovci su se ponovo usredotočili na posljedice američko-kineskog trgovinskog sukoba u dva vodeća svjetska gospodarstva nakon objave loših podataka iz američke i kineske industrije, koji se nadovezuju na pad aktivnosti u industriji eurozone.

Stoga će pozorno pratiti ovotjedni sastanak američkih i kineskih dužnosnika u Washingtonu na kojem će ponovo pokušati postići dogovor. Američki predsjednik Donald Trump već je izjavio da njegov kabinet ima "vrlo dobre izglede" za uspjeh.

Ohrabrujući signali oraspoložili su trgovce a cijenama je danas dodatnu potporu pružila zabrinutost za opskrbu iz Iraka zbog protuvladinih prosvjeda.

Irak je drugi proizvođač nafte u Organizaciji zemalja-izvoznica nafte (OPEC) a njegov bi izvoz od 3,43 milijuna barela dnevno iz luke Basra mogao bi biti poremećen ako nestabilnost potraje tjednima, naveo je u bilješci Ayham Kamel iz svjetskog istraživačkog tima Eurasia Group.

"Eventualni poremećaj u proizvodnji vremenski bi se poklopio sa znatno smanjenim viškom rezervnih kapaciteta u Saudijskoj Arabiji", podsjetio je Kamel.

Zbog radova na popravku cijevi zatvoreno je i glavno bušotinsko postrojenje Buzzard u britanskom dijelu Sjevernog mora, objavio je u petak kineski CNOOC, dok je Shell objavio „višu silu“ na izvoz sirove nafte Bonny Light iz Nigerije.

Libijska Nacionalna naftna korporacija (NOC) u nedjelju je priopćila da će od 14. listopada zatvoriti naftno polje Faregh u luci Zejtina zbog sezonskih radova održavanja.

Značajniji rast cijena zakočio je pak početak proizvodnje na Totalovom ogromnom naftnom polju Johan Svedrup u Sjevernom moru na kojem bi se u konačnici trebalo proizvoditi 440 tisuća barela dnevno.

Analitičari podsjećaju i na brzu obnovu proizvodnje u Saudijskoj Arabiji nakon napada dronovima sredinom prošlog mjeseca.

"Napadi na sudijska postrojenja brzo su zaboravljeni i glavni je pokretač cijena ponovo globalni (gospodarski) rast", konstatira Craig Erlam iz OANDA-e.

U međuvremenu je glavni tajnik Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) Mohammed Barkindo izjavio da je još rano za rasprave o većem ograničenju opskrbe kako bi se poduprle cijene, kako danas prenosi ruska novinska agencija TASS. OPEC i njegovi saveznici trenutno smanjuju opskrbu za 1,2 milijuna barela dnevno.

Odvojeno je OPEC jutros objavio da je cijena barela košarice nafte njegovih članica u petak iznosila 58,59 dolara, što znači da je porasla 63 centa u odnosu na prethodni trgovinski dan.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter